Organizatorzy imprezy nad Jeziorem Maltańskim od kilku lat konsekwentnie zapraszają gwiazdy, które kreowały nowe kierunki w muzyce. Byli już Elvis Costello, Portishead czy Manu Chao. Teraz czas na jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mocnego grania – Faith No More.

Reklama

Kiedy trzy lata temu Faith No More obwieścili, że reaktywują zespół, wielu się zastanawiało, czy robią to dla pieniędzy, czy może faktycznie mają jeszcze coś w muzyce do powiedzenia. Jak pokazały pierwsze koncerty, także ten na gdyńskim Open'erze, warto było czekać ponad 10 lat, aż Mike Patton i reszta składu ponownie staną wspólnie na scenie. Co prawda, ostatnią płytę wydali 15 lat temu, ale swoim rockowym wariactwem i materiałem z legendarnych albumów "The Real Thing" czy "Angel Dust" wciąż czarują publikę i tak będzie też na pewno wtedy, gdy się pojawią 4 lipca nad Jeziorem Maltańskim. Przeglądając setlistę z aktualnego tournée, trudno wymarzyć sobie lepszy zestaw. "Digging the Grave", "Epic", "Evidence", "Easy", "King for a Day" – o każdym z tych singli marzyłyby najlepsze rockowe składy. Jako suport zagrają Muchy i Snowman.

Koncert Faith No More będzie najmocniejszym punktem Festivalu Malta, ale nie jedynym. Dwa dni później odbędzie się ponad 6-godzinny koncert Między Azją a Europą: muzyka romska. Wystąpią na nim m.in. mieszający muzykę etniczną Egiptu i Sudanu z pieśniami mieszkających tam dawniej cyganów Musicians Of The Nile, którzy nagrywali płyty dla oficyny Real World Petera Gabriela. Zagrają również jeden z najlepszych tureckich klarnecistów Hasan Yarimdünya, gwiazda flamenco Andaluzyjka Carmen Linares oraz węgierski zespół Parno Graszt.

Przez cały czas trwania festiwalu muzyki nie zabraknie na poznańskim Starym Rynku w klubie festiwalowym. Zagrają tam m.in. tokijska poprockowa Anli Pollicino, japoński DJ hiphopowy DJ Kentaro oraz brytyjski DJ Bass Clef i łącząca dubstep, drum&base z elektro Czeszka Emika. Polskimi przedstawicielami będą Ballady i Romanse, Kari Amirian i Wacław Zimpel.
Co ważne, wstęp na wszystkie koncerty, poza Faith No More, jest darmowy.

Malta Festiwal | Poznań | 3 – 7.07