One Direction nagrodzono 3 statuetkami za teledysk do piosenki "What Makes You Beautiful" w kategoriach: "Najlepszy teledysk debiutanta", "Najlepszy teledysk popowy" oraz "Najczęściej publikowany teledysk w portalach społecznościowych".

Reklama

Pięciokrotnie nominowana Rihanna ostatecznie zdobyła tylko jedno trofeum, ale za to w najważniejszej kategorii wieczoru, czyli "Najlepszy teledysk roku", którym okazał się jej "We Found Love". Drugi rok z rzędu najlepszym teledyskiem wybrano wideoklip, którego nie nagrodzono w żadnej innej kategorii. Listę zwycięzców uzupełniają: Drake, Nicki Minaj, Coldplay, Chris Brown, Calvin Harris i Demi Lovato.

Ceremonia MTV Video Music Awards 2012 odbyła się 6 września w Staples Center w Los Angeles, a poprowadził ją amerykański aktor komediowy Kevin Hart. Tematem jego monologu powitalnego były wpadki medialne, jakie w ostatnich tygodniach były udziałem celebrytów. Hart wytłumaczył niedawną sprzeczkę piosenkarzy Drake'a i Chrisa Browna jako błąd komunikacji. – Jeden wcale nie planował rzucić w drugiego butelką. Chciał trafić do kosza na śmieci! Rap i recykling to jest to! – powiedział Hart, próbując rozbawić zebranych w Staples Center. Ku uciesze widowni i zniesmaczeniu obecnego na gali Roberta Pattinsona, wspomniał również o Kristen Stewart. Jej romans z reżyserem Rupertem Sandersem nazwał pomyłką, która mogła zdarzyć się każdemu.

Tegoroczna gala była jednak bardzo zachowawcza. Obyło się bez standardowych wygłupów gwiazd prezentujących zwycięzców, żaden z odbierających nagrody nie pozwolił sobie na najmniejszy wybryk, również występy nie miały w sobie ani grama prowokacji. Zabrakło także spodziewanego hołdu dla Neila Armstronga, na którym wzorowano statuetkę MTV VMA, czyli tzw. moonmana (kosmonauty lądującego na Księżycu).

MTV Video Music Awards pierwszy raz rozdano w 1984r. Nagrody szybko zdobyły renomę jednych z najważniejszych wyróżnień w branży muzycznej. U progu nowego tysiąclecia MTV zmieniło sposób wyłaniania zwycięzców – zamiast grona specjalistów, wybierających teledyski na podstawie ich waloru artystycznego, wyróżnienia przyznają internauci, bazując na popularności danego wykonawcy. Rekordzistką MTV Video Music Awards pozostaje Madonna- jej teledyski zdobyły 20 nagród na 68 nominacji.