Utwór "Belsen Was A Gus" został napisany przez basistę Sida Viciousa jeszcze przed jego wstąpieniem w szeregi Sex Pistols. Kontrowersyjną piosenkę, poruszającą temat obozów koncentracyjnych, zespół zarejestrował w studiu tuż przed nagraniem materiału na swój debiutancki album "Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols". Co ciekawe, nawet lubujący się w skandalach frontman zespołu, Johnny Rotten, był zdania, że tekst "Belsen Was A Gas" jest wyjątkowo niesmaczny. Mimo to, Sex Pistols włączyli piosenkę do programu swoich koncertów, ugruntowując tym samym swoją pozycję czołowych prowokatorów brytyjskiej sceny punkowej.

Reklama

Studyjne nagranie "Belsen Was A Gus" trafi na specjalną edycję słynnego longplaya Sex Pistols "Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols", którą fani tej legendarnej kapeli będą mogli nabyć już 24 września. Oprócz zremasterowanej wersji oryginalnej płyty, w zestawie znajdą się także nagrania koncertowe i testowe oraz moc gadżetów, w tym replika wycofanego ze sprzedaży siedmiocalowego singla "God Save The Queen" oraz 100-stronicowy pamiętnik z niepublikowanymi zdjęciami, notatkami i rysunkami członków Sex Pistols.

Zespół Sex Pistols powstał w Londynie w 1975r. i uznawany jest za prekursora muzyki punkowej. Prowadzeni przez menadżera Malcolma McLarena i stylizowani przez projektantkę Vivienne Westwood członkowie Sex Pistols błyskawicznie zyskali sławę w obrębie Wielkiej Brytanii. Wraz z wydaniem albumu "Never Mind The Bollocks, Here's The Sex Pistols" popularność kapeli wyszła poza granice ich ojczyzny. Dziś jedyną płytę studyjną w dorobku Sex Pistols uważa się za arcydzieło, a jej wpływ słychać w nagraniach setek zespołów z kręgów punkowych i alternatywnych.

Sex Pistols wystąpili jako gwiazda Open'er Festival w Gdyni w 2008 roku.