Dla wielu Public Image Ltd. jest tylko "zespołem Johnny'ego Rottena", choć przez muzyczną prasę postrzegany jest jako jedna z najważniejszych formacji brytyjskiej alternatywy, a Johnny Rotten dawno już zamienił się w Johna Lydona.

Reklama

Public Image Ltd. powstał w 1978 r. z inicjatywy byłego wokalisty The Sex Pistols, jednego z najgłośniejszych i wpływowych zespołów punkowych. Lider grupy, występujący jako "Johnny Rotten", w rzeczywistości nazywał się John Lydon i był zmęczony punkowym turpizmem. To on wyjękiwał ze sceny słynne hasło angielskich nastolatków: "No Future" (Żadnej przyszłości).

Jego nowy zespół miał odejść od agrafek i "irokezów" – symboli punku, kiedyś oznaczających niezależność, w połowie lat 70. już tylko estetykę udomowionego buntu. Muzyka punkowa stała się muzyką popularną, rebelia modnym gadżetem.

Nadanie nowemu zespołowi nazwy Public Image Ltd. było ze strony Lydona gestem wymownym, wręcz satyrą na obowiązujący porządek rzeczy, muzyczny świat, w którym wizerunek jest ważniejszy niż treść. Taką naukę wyniósł z kariery The Sex Pistols – zespołu, stworzonego sztucznie, jako artystyczny eksperyment.

Reklama

Lydon założył formację wraz z innym eks-punkowcem gitarzystą Keithem Levene, który niegdyś występował w The Clash. Muzyka Public Image Ltd. (PiL) od samego początku była oderwana od energetycznego punkowego brzmienia. Muzycy serwowali słuchaczom powolne, ciężkie riffy. Dopiero utwór "Public Image", debiutancki singiel, utrzymany był w szybszym tempie i okazał się nieoczekiwanym przebojem w Wielkiej Brytanii.

Debiutancki album zespołu został wydany w 1978 roku (nie ukazał się jednak w Stanach Zjednoczonych). Rok później na rynek trafił album, okrzyknięty przez muzyczną prasę, jako największym osiągnięciem PiL. "Metal Box" do dziś uważany jest za jedno z największych osiągnięć post-punku, jedną z najważniejszych płyt muzyki alternatywnej.

Płyta "What the World Needs Now...", wydana we wrześniu 2015 roku, jest dziesiątą studyjną pracą formacji. Drugą po "powrocie" PiL na sceny po tym, jak w 1993 roku Lydon ogłosił zawieszenie działalności grupy. Muzyk zdecydował się skoncentrować na karierze solowej.

Dopiero w 2009 roku wokalista zdecydował, że zespół zagra kilka koncertów dla małej widowni. Grupa, w nowym składzie (z Lu Edmondsem – byłym muzykiem The Damned, Brucem Smithem i Scottem Firthem) została tak ciepło przyjęta przez stęsknioną widownię, że zdecydowała się kontynuować trasę. Rok później wyjechała do Stanów Zjednoczonych.

W 2012 roku fani doczekali się płyty z nowym materiałem, zatytułowanej "This is PiL". – Tęsknię za angielskimi różami – śpiewał Lydon w utworze tytułowym. – I za piłką nożną, gdy jeszcze nie powodowała ziewania – wyliczał dalej, kolejne elementy pięknej angielskiej przeszłości, której kiedyś tak złorzeczył jako lider The Sex Pistols, gdy upierał się, że "nie ma przyszłości w angielskich snach".