Podczas finału 16. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci jako ostatnia na scenie wystąpiła Roksana Węgiel, reprezentująca Polskę z utworem "Anyone I Want To Be".

Reklama

Zwycięzca konkursu jest wyłaniany na podstawie głosowania jurorów oraz głosów oddanych przez telewidzów. W sumie młoda piosenkarka zdobyła 215 punktów. W głosowaniu jury otrzymała 79 punktów, telewidzowie przyznali jej 142 punktów i wygraną.

W tegorocznym konkursie wystąpili przedstawiciele 20 państw – to rekordowa liczba w historii imprezy. Po raz pierwszy uczestniczyły w nim Kazachstan i Walia.

Moja piosenka mówi, że najważniejsze są marzenia, które każdemu mogą pomoc osiągnąć wszystko - mówiła po ogłoszeniu werdyktu Roksana Węgiel. - Dziękuję mojemu krajowi, pozdrawiam Polskę! Dziękuję także Białorusi za organizację konkursu - mówiła 13-letnia zwyciężczyni konkursu.

Roksana Węgiel spędziła w Mińsku tydzień. Jak powiedziała dziennikarzom, czuła się tu bardzo dobrze, ale nie spodziewała się, że jej pobyt skończy się aż takim sukcesem.

Wasz zespół był znakomity, w pełni profesjonalny i stworzył znakomite show. W pełni zasłużyliście na zwycięstwo. Jesteśmy z ciebie dumni - mówił Jon Ola Sand, szef Eurowizji.

Roksana Węgiel pochodzi z Jasła i oprócz śpiewania ćwiczyła akrobatykę i judo oraz taniec. Jest zwyciężczynią polskiego konkursu The Voice Kids Poland.

W talent show jej mentorką była Edyta Górniak, która od początku nie kryła zachwytu aspirującą piosenkarką. - Myślałam, że ty jesteś nieprawdziwa. Beyonce w twoim wieku na pewno nie miała takiego głosu – mówiła Górniak.

Festiwal Eurowizja Junior rozgrywany jest od 2004 roku. Mogą w nim startować dzieci w wieku od 9 do 15 lat. To pierwsza wygrana w muzycznej Eurowizji da Polski. Do tej pory udało nam się wygrać też Eurowizję taneczną - w 2008 roku Edyta Herbuś i Marcin Mroczek byli w niej bezkonkurencyjni.

Wygranej pogratulowali Roksanie najbardziej znani wokaliści z Polski.