W festiwalu hiphopowym "Fresh Island" - zorganizowanym na plaży Zrće, na leżącej na północ od miasta Zadar wyspie Pag - brali udział głównie młodzi turyści.

Reklama

Jak poinformowała chorwacka policja, pożar wybuchł około godz. 1 we wtorek w lesie sosnowym nieopodal plaży Zrće, która słynie z letnich festiwali muzycznych i imprez; jest tam wiele barów. Zgodnie z komunikatem nie ma rannych, a ogień został już opanowany.

Burmistrz znajdującego się niedaleko plaży miasta Novalja Ante Dabo wyjaśniał, że festiwalowiczów najpierw z Zrće ewakuowano na inną plażę, a następnie - autobusami do Novalji.

Na razie nie jest jasne, co wywołało pożar. Agencja EFE podkreśla, że ogień z powody silnego wiatru szybko rozprzestrzeniał się, w wyniku czego zamknięto kilka lokalnych dróg. Do gaszenia pożaru użyto trzech samolotów; spłonęło około 10 hektarów lasu.

Turystyka jest jednym z filarów chorwackiej gospodarki; w ubiegłym roku adriatyckie wybrzeże tego zamieszkanego przez 4,2 mln ludzi kraju odwiedziło ponad 19 mln turystów.