"Mamy złe wieści. Koncert syna Jana Kiepury, Johna Thade'a, został odwołany. Artysta, który miał wystąpić w Sosnowcu 27 maja rozchorował się i nie jest w stanie przylecieć do Polski. O nowym terminie koncertu poinformujemy w przyszłości" - przekazał w poniedziałek Łysy.

Reklama

Rzecznik zaznaczył, że każdy, kto kupił już bilety, może je zwrócić w kasie Klubu Kiepury lub poprzez formularz zwrotu na stronie kiepura.pl.

Jak anonsował w ostatnich dniach dyrektor Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury Michał Góral, miał to być pierwszy koncert syna słynnego tenora w Polsce.

Zaplanowano go w jedenaście dni po przypadającej 16 maja br. 121. rocznicy urodzin Kiepury. Rocznica ta jest w Sosnowcu czczona - kwiaty składane są przed pomnikiem artysty w centrum miasta oraz przed domem w dzielnicy Pogoń, gdzie się urodził.

Góral przypominał, że Thade dotąd nie występował w Polsce - był kiedyś zaproszony na Festiwal Jana Kiepury do Krynicy, ale w charakterze gościa. Przed występem w Sosnowcu był już tam dwa miesiące temu – prywatnie, oglądając salę koncertową, rozmawiając z władzami miasta i poznając jego inicjatywy związane z upamiętnianiem Kiepury.

Thade miał wystąpić z utworami głównie musicalowymi i operetkowymi, ponieważ inaczej niż jego ojciec, nie śpiewał nigdy opery. Utwory miały przeplatać się z opowieściami o rodzinnym domu Jana Kiepury i Marty Eggerth.

Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 r. w rodzinie niezamożnego sosnowieckiego piekarza Franciszka Kiepury i Marii z domu Neuman. W Sosnowcu ukończył szkołę i zdał maturę, a także uczył się śpiewu. Na elewacji domu przy ulicy Majowej 6, w którym artysta urodził się i mieszkał do czwartego roku życia, znajduje się pamiątkowa tablica. Dom przy ul. Miłej, w którym się wychował, już nie istnieje.

Reklama

W maju 2002 r., w przeddzień setnej rocznicy urodzin artysty, w mieście stanął jego pierwszy w Polsce pomnik, przedstawiający tenora w rozwianym płaszczu i kapeluszu, śpiewającego z wzniesioną w górę ręką. Dziś pomnik i jego otoczenie to jedno z rozpoznawalnych miejsc w Sosnowcu.

Na deskach operowych Jan Kiepura zadebiutował w 1925 r. w Warszawie. Rok później wyjechał za granicę, gdzie zrobił międzynarodową karierę - występował w Europie i Stanach Zjednoczonych, zyskując międzynarodową sławę. Jako aktor grał m.in. w teatrach operetkowych na Broadwayu.

Przed II wojną światową często gościł w kraju. Występował m.in. na rzecz Funduszu Obrony Narodowej oraz dawał improwizowane koncerty na wolnym powietrzu, zjednujące mu sympatię wielbicieli. W 1939 r. osiadł w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1966 r. Miał dwóch synów; John Thade jest starszym z nich.