Historia tej płyty ma tragiczny początek. W maju 1993 roku w miasteczku West Memphis w Arkansas w brutalny sposób zamordowano trójkę ośmioletnich chłopców. O zbrodnie oskarżono miejscowych rozrabiaków: 17-letniego Jessiego Misskelleya Jr., rok młodszego Jasona Baldwina i 18-letniego Damiena Echolsa. Ten ostatni po burzliwym procesie został skazany na śmierć. Dwóch pozostałych na dożywocie. Śledczy insynuowali satanistyczne podłoże zbrodni. Przekonywano, że na skazanych zły wpływ miała muzyka metalowa, której słuchali. Po kilkunastoletniej batalii, w 2011 roku, m.in. na podstawie braku zgodności DNA domniemanych sprawców z tym znalezionym na miejscu zbrodni Misskelley Jr., Baldwin i Echols wychodzą na wolność.

Reklama

Muzyka pojawia się w tej historii już w 1996 roku. Powstaje wtedy pierwszy z serii trzech dokumentów o sprawie z West Memphis "Paradise Lost" i zgodę na wykorzystanie w nim swoich piosenek daje zespół Metallica. W 2002 roku w historii pojawia się Henry Rollins. Na płycie "Rise Above" wypuszcza 24 covery swojego Black Flag w wykonaniu m.in. Iggy'ego Popa, Lemmy'ego Kilmistera i Mike'a Pattona. Dochód wspiera działania na rzecz uwolnienia skazanej trójki.

Sony Music

Na zeszłorocznym Sundance Film Festival ma premierę dokument o głośnej sprawie nominowanej do Oscara Amy Berg "West of Memphis", wyprodukowany przez Petera Jacksona. 15 stycznia ukaże się soundtrack do tego filmu. Lista wykonawców, których piosenki się tam znalazły, mogłaby w zasadzie wystarczyć za jego omówienie i recenzję.

Ścieżkę dźwiękową przygotowali Nick Cave i Warren Ellis. Na płycie pojawiają się m.in.: Henry Rollins, Johnny Depp, Marilyn Manson ("You're So Vain"), Band of Horses ("Dumpster World"), Eddie Vedder ("Satellite"), Bob Dylan ("Ring Them Bell"), Patti Smith. Są tu też artyści raczej mało u nas kojarzeni. Natalie Maines z Dixie Chicks, która od lat wspiera trójkę z Memphis; kilkukrotna zdobywczyni Grammy, wokalistka i gitarzystka Lucinda Williams; zespół Camp Freddy (gitarzystą jest w nim sam Dave Navarro); songwriter Citizen Cope.

Reklama

Najbardziej wzruszające są dwa momenty tej płyty. Początek, w którym do muzyki Cave'a i Ellisa Henry Rollins czyta list skazanego na śmierć Echolsa. Opowiada w nim, jak wygląda jego życie w dziewiątym roku odsiadki. Płytę kończy kawałek, w którym kolejny list Echolsa czyta Johnny Depp. Pochodzi on z 16. roku odsiadki. Bonusem jest tu piosenka "Wing" nagrana przez Patti Smith w 2010 roku podczas koncertu poświęconego skazanym. Soundtrack "West of Memphis" trzeba rozpatrywać nie tylko muzycznie, chociaż tak też broni się bez problemu. Płyta służy wsparciu niesłusznie osadzonych przez kilkanaście lat. Szkoda tylko, że nie każdy z omyłkowo skazanych ma takie wsparcie muzycznych gigantów.

WEST OF MEMPHIS | Soundtrack | Sony Music