Płyta pięciokrotnie pokryła się platyną, była na czwartym miejscu sprzedaży w 2005 roku, a do tego otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Mercury Prize. Drugi krążek kapeli "Yours Truly, Angry Mob" również sprzedawał się znakomicie. Później bywało różnie, zespół zrobił sobie nawet w 2010 roku przerwę od grania. W 2011 roku powrócili krążkiem "The Future Is Medieval", ale nie powtórzył on sukcesu dwóch pierwszych płyt. Teraz Kaiser Chiefs wydali piątą płytę.

Reklama

"Education, Education, Education & War" przygotowali z nowym perkusistą Vijayem Mistry, który zastąpił w zeszłym roku za bębnami współzałożyciela bandu Nicka Hodgsona. Z pomocą producenta Bena H. Allena III (pracował m.in. z Gnarlsem Barkleyem i Animal Collective) i Frasera T. Smitha (Adele, Sam Smith) nagrali przebojowy krążek.

Nazwa "Education, Education, Education & War" dobrze oddaje ducha tekstów, bo nie brakuje w nich obrazów wojny, samotności i dorastania. Muzycznie Kaiser Chiefs nie odchodzą w nową dla siebie drogę. Wciąż osadzeni są w new wave i rocku sprzed lat. Słychać tu momentami dźwięki kojarzące się chociażby z New Order, a z drugiej strony pewną pompatyczność charakterystyczną dla Muse. Surowym gitarom towarzyszy dobry surowy wokal Ricky'ego Wilsona śpiewającego w swoistym, marszowym protest songu "Cannons": – You will be issued with a rifle on arrival, champs/Education, education and war/We're gonna need a lot more cannons/If we gonna be out by Christmas.

Słuchając tych melodyjnych piosenek, przyjrzyjcie się tekstom, to dzięki nim Kaiser Chiefs zasłużyli na dodatkowe brawa.

KAISER CHIEFS | Education, Education, Education & War | Mystic