W postaci Marcos, Byrne'a urzekła jej fascynacja muzyką disco. Jeszcze jako żona prezydenta (a potem dyktatora) regularnie bywała w najlepszych dyskotekach świata: Clubie 54, Regine's Privilege i La Place. David Byrne namówił do napisania i nagrania koncept albumu o pani prezydentowej i jej wychowawczyni i służącej Estrelli Cumpas, Fatboy Slima oraz cały zastęp wokalistek: m.in. Cyndi Lauper,Florence Welch, Tori Amos, St. Vincent czy Santigold. Płyta ukazała się cztery lata temu i przepadła gdzieś między wydanymi w tym samym czasie płytami Kanye Westa ("My Beautiful Dark Twisted Fantasty") i Arcade Fire ("The Suburbs").

Reklama

Aż do ubiegłego roku, kiedy to reżyser Alex Timbers przerobił dwupłytowy album na wspomniany musical. Tygodnik "Time" okrzyknął spektakl "jednym z 10 najlepszych musicali", a tegoroczny powrót przedstawienia na afisz uświetniła premiera albumu z jego ścieżką dźwiękową.

Od albumu z 2010 roku, firmowanego przez Byrne'a i Fatboy Slima, "teatralna" wersja "Here Lies Love" różni nie tylko bardziej kolorowa okładka, lecz także repertuar. Nowe wydawnictwo zamiast 22 ma 26 utworów, a piosenki w rodzaju "Every Drop of Rain" czy "You'll Be Taken Care of" – bez większej szkody zresztą – zastąpiono nowymi kompozycjami Byrne'a (m.in. opartej na słynnym przemówieniu Ninoya Aquino, politycznego przeciwnika Imeldy i jej męża, "A Pantheon for Imelda").

Dla fanów Byrne'a "Here Lies Love: Original Cast Recording" to jazda obowiązkowa – reszta powinna raczej posłuchać poprzedniej wersji. Na "starym" albumie śpiewały wokalistki przez duże "W", tu zaś mamy do czynienia z obsadą teatralną, której nazwiska przemawiają wyłącznie do publiczności musicalowej, i to tej tylko części, która śledzi doniesienia z Broadwayu. Wokalną precyzję zastąpiło wejście w rolę. Zresztą – co podkreślają wszyscy teatralni recenzenci – brawurowe (szczególnie w wykonaniu grającej Imeldę Ruthie Ann Miles). I choć wszystko zostało świetnie zagrane i wyprodukowane, to wynik konfrontacji obu "obsad" wokalnych jest oczywisty. Innymi słowy, scenicznej wersji "Here Lies Love" do muzycznego wydarzenia daleko. Zdecydowanie zaś bliżej do filipińskiej cepelii.

David Byrne & Fatboy Slim | Here Lies Love: Original Cast Recording | Nonsuch/Parlophone