Nie tylko dlatego, że to zapis koncertu właśnie z tej imprezy z 2015 roku. Nie tylko dlatego, że to druga z rzędu płyta koncertowa nagrana w tym miejscu.

Reklama

Jarocin to dla republikańskich klimatów miejsce święte. To tu hartowała się stal, kiedy to w 1985 roku na zespół wchodzący na scenę posypało się wszystko - od pomidorów po kamienie. Jak wszyscy świadkowie relacjonują, po kilku piosenkach zespół podbił publiczność. Gdy schodził ze sceny żegnały go nie tylko brawa - to była pełna uwielbiania ekstaza, owacja, a zespół na zawsze zapisał się jako legendarny.

Na płycie będącej zapisem koncertu z 2015 roku mamy kilka - dla osób, które Nowych Sytuacji nie śledziły - niespodzianek. Pojawiły się nagrania mniej popularne, mniej ogrywane przez rozgłośnie, a prze to mniej znane. A przecież "Brudny żołnierz" czy "Odmiana przez osoby" spokojnie mogłyby być w repertuarze niejednego wielkiego zespołu. I doskonale bronią się na koncertach. I paradoksalnie bronią się lepiej niż wielkie hity, jak - w tym przypadku - trochę odarta w porównaniu z oryginałem z dynamiki "Biała flaga".

Media

Zawsze odsłuchując wykonań repubikańskich śpiewanych przez inne osoby można zadać sobie pytania a po co, a czy to wypada, czy jest lepiej, a skoro Ciechowski jest niezastąpiony (bo jest, po jego śmierci nawet Grzegorz Brzozowicz mówił, że odszedł muzyk wybitny) to jeszcze raz po co. Sensem Nowych Sytuacji są koncerty, a nawet bardziej niż małe kluby wielkie festiwale. Bo przecież zawsze znajdą się tu klimaty festyniarskie, widzowie przypadkowi. A tych najlepiej zdobyć szturmem, jak w 1985 roku. A o tym, że się udało niech świadczy skandowane w trakcie występu "republika".

Reklama

Największe ciarki i tak przechodzą po plecach podczas ostatniego nagrania na płycie. Ale nie, niespodzianki nie popsuję