W Łodzi zakończyła się w niedzielę 4. edycja festiwalu polskich wideoklipów – PL Music Video Awards. Nagrody w dziewięciu kategoriach oraz Grand Prix festiwalu przyznało jury, w skład którego weszli czołowi twórcy wideoklipów: Piotr Onopa, Marta Brodacka, Patrycja Piróg, Karol Brzeziński i Marek Skrzecz.

Reklama

Dwie nagrody dla Zuzanny Plisz

Grand Prix festiwalu oraz tytuł najlepszego klipu w kategorii Alternatywa zdobył teledysk w reżyserii Zuzanny Plisz "Zdechłam" do utworu Kuby Kawalca (feat. Ana Andrzejewska). W imieniu nieobecnej reżyserski statuetkę odebrała odtwórczyni głównej roli w klipie Natalia Lange.

- Na początku chciałbym powiedzieć, że nagroda za ten klip jest dowodem wielkiej i ważnej zmiany, która dokonała się na polskim rynku teledysków. Twórcy coraz częściej sięgają po pomysły osadzone w rzeczywistości, która nas otacza, a przede wszystkim czerpią inspiracje z polskiej prowincji, która jest bardzo ważną częścią naszej kultury - podkreślił Marek Skrzecz, ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix, uzasadniając wybór zwycięskiego klipu.

Ten sam klip zdobył też nagrodę w kategorii Alternatywa - "za bezkompromisowe podejście do historii i sposobu realizacji i umiejętne użycie stylistyki kina gatunkowego w artystycznym przedsięwzięciu".

Trwa ładowanie wpisu

Poza statuetką zwyciężczyni otrzymała również od firmy ATM System voucher na 10 tys. zł na usługi wynajmu sprzętu filmowego do wykorzystania w następnym projekcie.

Pozostałe wyróżnienia

W kategorii Ważny Przekaz nagrodę zdobył Grajper za "Barbarkę" w wykonaniu Marii Peszek. Nagrodzono też Debiut Reżyserski Bartosza Fica - klip do utworu duetu Karaś/Rogucki – "Jutro spróbujemy jeszcze raz".

Kolejni wyróżnieni to: Dance/Electronic - Marcin Kluczykowski, Krzysztof Zalewski "Zabawa" Catz 'n Dogz Remix; Hip-Hop - Andiamo, PRO8L3M feat. Brodka "ŻAR"; Pop - Daniel Jaroszek, Daria Zawiałow "Kaonashi"; Rock i ostre brzmienie - Wojtek Skrzypczyński, Michał Sierakowski, BARANOVSKI "Nie mamy nic".

W kategorii Extra nagrodzono Mateusza Znanieckiego, za clip do "Mantry" w wykonaniu Igora Herbuta, MIUOSH-a i zespołu Śląsk, a w kategorii Mv Export nagrodę odebrał Ksawery Kirklewski za wyreżyserowanie teledysku do "Hanging D" Maxa Coopera.

W ramach festiwalu odbywały się także m.in. warsztaty operatorskie, scenariuszowe, postprodukcyjne, panel dyskusyjny dotyczący warunków pracy na planie filmowym, sesja Q&A na temat aspektów prawnych tworzenia wideoklipów. Imprezę organizuje Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster, a jego realizację wsparły Łódzkie Centrum Wydarzeń i ZAIKS.