Susan Boyle, dzięki brawurowemu wykonaniu piosenki "I Dreamed A Dream" z musicalu "Les Miserables – Nędznicy" w brytyjskim odpowiedniku programu "Mam Talent" w 2009 roku, stała się międzynarodową sensacją. Choć o swoim uwielbieniu dla musicali mówiła za kulisami programu i w wielu wywiadach, nigdy nie nagrała pełnego albumu z piosenkami w tym gatunku. Płytą "Standing Ovation: The Greatest Songs From The Stage" 51-letnia wokalistka nadrabia zaległości. Boyle nagrała własne interpretacje 11 utworów z takich przedstawień scenicznych, jak "Sława" czy "Koty". – Kocham dramatyzm i emocje zawarte w musicalach – przekonuje Susan Boyle. – Wszystkie te kompozycje znam od lat i z łatwością wcieliłam się w role podczas nagrywania płyty – dodała.

Na swojej czwartej z kolei płycie Susan Boyle zrealizowała również inne marzenie – zaśpiewała w duecie z jednym ze swoich ulubionych wokalistów, Donnym Osmondem. – To był najlepszy dzień mojego życia! – mówi o wspólnym nagrywaniu dwóch piosenek, "All I Ask Of You" z "Upiora w operze" i "This Is The Moment" z "Doktora Jeckylla i Pana Hyde'a". Swojego zachwytu nie kryje Donny Osmond. – Susan ma głos anioła! To zaszczyt uczestniczyć w nagrywaniu jej płyty – powiedział.

Wokalistkę w jednym z utworów wsparł także pierwszy odtwórca tytułowej roli we wspomnianym "Upiorze w operze", Michael Crawford. Para wykonała miłosny duet "The Music Of The Night".

Nad spójnością brzmienia na płycie "Standing Ovation: The Greatest Songs From The Stage" czuwał producent Biff Stannard, który na co dzień pracuje z największymi gwiazdami, takimi jak Kylie Minogue czy U2.

Najnowszy album Susan Boyle ukaże się 12 listopada nakładem wytwórni Sony/Columbia.