Kolekcja zawiera 86 utworów Boba Dylana, nagranych na samym początku kariery muzyka, w latach 1963-62. Na płytę składają się wczesne piosenki w różnych, alternatywnych wersjach, m.in. "Mixed up Confusion", "Sally Gal", "That's All Right, Mama" czy "Baby, Please Don't Go".

Reklama

4-płytowe wydawnictwo trafiło do Europy jedynie w 100 egzemplarzach. Pojawiło się w sklepach płytowych w Anglii, Niemczech, Francji i Szwecji. Na aukcjach internetowych fani Dylana podbijają cenę kolekcji - aktualnie trzeba zapłacić za nią nie mniej niż 1 tys. dolarów. W ostatnich dniach 2012 roku, fani z Francji i Niemczech mogli ściągnąć "The 50th Anniversary Collectrio" za "jedynie" 100 euro.

– Nie robimy tego tylko dla pieniędzy – oświadczył przedstawiciel wydawnictwa Sony Music, dystrybutora płyty, w rozmowie z "Rolling Stone". Dodał, że w Europie zmieniono zasady dotyczące praw autorskich, więc jeśli nie wykorzysta się materiału sprzed 50 lat, traci się do niego prawa.

Swoją debiutancką płytę, Bob Dylan nagrał dla wytwórni Columbia w 1962 roku. 1 stycznia 2013 roku wygasły prawa wytwórni do wyłącznego publikowania. Od nowego roku, każda oficyna wydawnicza w Europie może swobodnie wydawać debiutancki album amerykańskiego barda.