Inne
Reklama

Zacznijmy od tego, że czerwony kubrak to przereklamowany przeżytek. Podobnie jak anglosaskie świąteczne standardy. A gdyby tak "Jingle Bells" zaśpiewać trochę inaczej? Na przykłąd na żydowską nutę? Co też uczynili twórcy poniższej kompilacji - kompozytor i tekściarz Sid Wayne oraz aktor - Stanley Adams.

Płyta: Sid Wayne, Stanley Adams "Chanukah Carols"

InneMikołaj, który lubi i stosuje makijażowe nowinki? Zobaczcie podkreślone lazurową kredką brwi tego jegomościa, jakże znakomicie podkreślającą głębię jego niebieskich tęczówek i umoczony w ajerkoniaku wąs... Oto, jaki Mikołaj zdobi front płyty z bożonarodzeniowymi piosenkami w wykonaniu chorwackiego piosnekarza - Krunoslava Kico Slabinaca.

Płyta: Krunoslav Kico Slabinac "Christmas with Kico" (1992)

InneKiedy renifery z zaprzęgu Mikołaja mają wolne, Święty przesiada się na rakietę. Oto, jaki odlotowy ulubieniec wszystkich dzieci zdobi okładkę albumu amerykańskiego duetu pianistów w składzie Arthur Ferrante i Louis Teicher.

Płyta: Ferrante & Teicher “Adventure in Carols” (1955)

InneUwaga, nie róbcie tego w domu... czy raczej podczas wakacji świątecznych spędzanych w górach. Tylko Mikołaj bez zawahania potrafi utrzymać równowagę na rozpędzonej kolejce.

Płyta: Coro das Meninas da Casa de Lazaro "Natal das Criancas"

InneMikołaj na desce, surfujący prosto na Hawaje? Wszak i w cieplejszych rejonach Ziemi żyją grzeczne dzieci zasługujące na gwiazdkowy podarek.

Płyta: Vintage Hawaiian Treasures, Vol. 8: Santa's Gone Hawaiian!

InnePorozmawiajmy o pomocnicach Mikołaja. Oto przed wami trzy Aniołki Świętego... Napisaliśmy "aniołki"? Jeżeli już to w przebraniu. Owe kuszące anielice bowiem to w gruncie rzeczy jedna osoba w różnych fatałaszkach. A jakby tego było mało - ta piękna panna to mężczyzna. "Ho, ho, ho" i inne świąteczne piosenki na disco nutę buczy na poniższej płycie drag gueen z Ameryki - RuPaul.

Płyta: RuPaul "Ho, ho, ho" (1997)

InneA to kto? Pani Mikołajowa? Nam raczej wygląda na serdeczną przyjaciółkę Świętego, która pilnie poszukuje Mikołaja. Już w tytule wszak pyta "Gdzie jest Święty Mikołaj?". Zainteresowanych jej personaliami informujemy, że występująca pod pseudonimem Charo piękność naprawdę nazywa się - uwaga, padnie długie nazwisko - María Rosario Pilar Martínez Molina Moquiere de les Esperades Santa Ana Romanguera y de la Najosa Rasten, jest amerykańsko-hiszpańską aktorką, lubi śmiałe stroje i wyrażenie "cuchi-cuchi".

Płyta: Charo "Mamacita, ¿dónde está Santa Claus? (Mommy, Where's Santa Claus?)" (1978)

InneŚwięta seksem podszyte. Ona wie, co jej ukochany chciałby dostać na święta, tylko nie bardzo wie, jak to opakować... (podpowiadamy: nie opakowywać!). Na płycie śpiewa o tym hotelarz i eksmodel "Playboya" - Kay Martin.

Płyta: Kay Martin "I Know What He Wants For Christmas... But I Don't Know How to Wrap It!" (1962)

InneJedni chcą na święta jachtu, inni marzą o królewiczu w pakiecie z białym koniem i zamkiem na własność, niektórym do szczęścia wystarczy bliskość drugiej osoby, innym zaś... pełne uzębienie. Ze szczególnym uwzględnieniem siekaczy.

Płyta: "All I Want For Christmas Is My Two Front Teeth & Festive Favorites For Children"

InneNie przecierajcie oczu ze zdumienia - to coś w mikołajowej czapce, to... kał z najbardziej odjazdowej kreskówki wszech czasów - "South Park" - zwany Mr. Hankey the Christmas Poo (w dosłownym tłumaczeniu Pan Chusteczka Świąteczny Kał). Na firmowanym jego uśmiechem świątecznym albumie śpiewają kumple z "South Parku" - "O Tannenbaum" nuci Adolf Hitler, a "Christmas Time In Hell" sam Szatan.

Płyta: Mr. Hankey "Christmas Classics" (1999)

InneŚwięty też człowiek. Po spędzonej na rozdawaniu prezentów zimowej nocy nie powinno dziwić, że ma ochotę wychylić coś mocniejszego od ciepłego mleka. Wodę taką bardziej ognistą...

Płyta: Dynamite "Soul Christmas" (1973)

InneŚwięty, szatan - dwa bratanki, do grywania na gitarze zwłaszcza. Święta na ostrzejszą, hardrockową nutę? To miła odmiana po przesłodzonych kompozycjach z nieśmiertelnymi dzwoneczkami w tle i chórkiem anielskich głosów na dokładkę.

Płyta: "Christmas... At The Devil's House: Santa Vs. Satan In A Guitar Duel"

InneHrabia Dracula, Wilkołak, Frankenstein i inni najwięksi potworniccy tego świata chcą wam życzyć strasznie wesołych świąt. Świąteczne kolędowanie w ciut krzywym zwierciadle bardziej wesołe jest niż straszne.

Płyta: Len Maxwell "Merry Monster Christmas" (1964)

InneŚwięty dla dorosłych. Nie w głowie mu ciasteczka i mleko. Temu lubieżnie użmiechającemu się Mikołajowi chodzi po głowie zapewne niejedno nieprzywoite marzenie...

Płyta: Jimmy Pelham "Santa! Watch Your Claws" (1973)

InneŚwięta w rymie gangsta rapu? Niepokorni rymoskładacze - ze Snoop Doggiem na czele - ze swoją hiphopową kolędą zawędrowali z getta aż do... celi śmierci. Brrr.

Płyta: Różni raperzy - składanka "Christmas on Death Row" (1996)

InneByło już Boże Narodzenie na rockowo, na metalowo, na hiphopowo - czas na święta z funkowym przytupem. Tylko po co Bootsy Collins dał się zamknąć w szklanej kuli? Robi za świątecznego bałwanka czy raczej wróża, przepowiadającego, kto i co dostanie pod choinkę? Tak czy owak, Boże Narodzenie z Bootsym może być tylko funkytastyczne.

Płyta: Bootsy Collins "Christmas Is 4 Ever" (2006)

InnePiątka sunących saniami przystojniaków - Jon, Jordan, Donnie, Danny i Joey - chce wam życzyć jednego: "Wesołych Świąt!".

Płyta: New Kids on the Block "Merry, Merry Christmas" (1989)

InneDziesięć lat Ringo Starr otwarcie przyznał "chcę być świętym MIkołajem" i pod malowaną psychodeliczną kreską okładką schował świąteczne klasyki - "Winter Wonderland", "White Christmas", "Rudolph The Red-Nosed Reindeer" - zrobione na rockandrollowo.

Płyta: Ringo Starr "I Wanna Be Santa Claus" (1999)

InneŚwięta z bohaterami "Gwiezdnych Wojen"? Nic prostszego. Wrzućcie tę płytę do odtwarzacza. Bożonarodzeniowe opowieści snuje na niej brytyjski aktor - Anthony Daniels, maniakom kultowej serii George'a Lucasa znany bardziej jako droid C-3PO.

Płyta: "Christmas in the Stars" (1980)

InneChoć Mikołaj jest święty, to jednak nie taki super, jak jego superpomocnicy. Oto superdrużyna Świętego - Superman, Wonder Woman, Batman. Każdy niesie w darze świąteczną historię: Superman o ceremonii zapalenia lampek na choince przed Białym Domem, która może skutkować rozpoczęciem trzeciej Wojny Światowej, Batman o spisku Rudolfa Czerwononosego i pewnym złowrogim telegramie, Wonder Woman - o Świętym Mikołaju uwięzionym na Wyspie Bożego Narodzenia.

Płyta: "Exciting Christmas Stories. Superman, Wonder Woman, Batman" (1977)