Bristol sound nad wodą

Reklama

Najważniejszym zespołem, który wystąpi w Poznaniu, będzie legenda trip hopu, bristolski Portishead. Zespół Beth Gibbons, Geoffa Barrowa i Adriana Utley’a ma 6 lipca zagrać nie tylko swoje stare przeboje w stylu "Glory Box" i "Only You", lecz także materiał przygotowywany na nową płytę.

Rozciągnięte koszule

Przed Portishead wystąpi zespół, który współodpowiada za odrodzenie się mody na folk w USA w ostatnich latach – Fleet Foxes. Na swojej ostatniej, bardzo dobrej płycie "Helplessness Blues" mieszają akustyczne gitary z pięknymi wokalnymi harmoniami i freejazzową improwizacją.

Podwójna inauguracja

Po pierwsze koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej oficjalnie otworzy festiwal Malta, a po drugie zainauguruje działalność orkiestry. W składzie 17-osobowej grupy, którą poprowadzi Marcin Masecki, przeważają instrumenty dęte, ale nie zabraknie też perkusji, kontrabasu i wokali. Wśród muzyków m.in. Macio Moretti, Candelaria Saenz Valiente z zespołu ParisTetris, Wacław Zimpel i Paweł Szamburski.

Melancholia znad wulkanów

Nad Maltą zagra islandzka grupa Hjaltalín. Ta siedmioosobowa miniorkiestra na nowym albumie "Terminal" dała pokaz doskonałego miksu przestrzennej elektroniki, elementów soulu, jazzu i rocka. Wiolonczela, akordeon, klarnet, fagot, klawisze i dwa wokale (męski i kobiecy) Hjaltalín zachwyciły już Brytyjczyków, czas na nas.

Latynoska szata punk rocka

Tego samego dnia wystąpi ikona ruchu alterglobalistycznego Manu Chao. Dochód ze sprzedaży biletów zasili konto kampanii wodnej Polskiej Akcji Humanitarnej. W koncertowej setliście byłego lidera zespołu Mano Negra nie powinno zabraknąć jego największego przeboju "Bongo Bong".

Reklama

Emerytura marzenie

Nad poznańskim jeziorem wystąpi też amerykański chór Young@Heart. Utwory Coldplay, The Clash, kompozycje z klasycznych musicali wykonają chórzyści, wśród których najmłodszy ma siedemdziesiąt lat. "Największym wyzwaniem jest dla mnie uczenie się tekstów na pamięć" – mówi 75-letni Dick Dragon. "Moje życie przed przystąpieniem do Young@Heart nie było złe. Przeszedłem na emeryturę 16 lat temu i od tego czasu byłem zajęty pielęgnowaniem ogrodu. Nie podejrzewałem wtedy, że coś może cieszyć bardziej, tymczasem wygłupianie się na scenie daje mnóstwo dziecięcej radości". Dick wykona jedną ze swoich ulubionych piosenek – "It’s a Dream" Neila Younga.

MALTA FESTIVAL | Poznań | 4 – 9 lipca