Przystanek Woodstock

Reklama
KOSTRZYN NAD ODRĄ, 4 – 6 SIERPNIA
Elektroniczne trzęsienie ziemi rozpętają na imprezie Owsiaka Brytyjczycy z The Prodigy. "Breathe", "Firestarter", "Warrior’s Dance" i "Smack My Bitch Up" to tylko niektóre z hitów, jakie mają w swojej aktualnej koncertowej setliście. Na polskim Woodstocku zagrają też kapele, które czasy świetności mają już za sobą: Dog Eat Dog, Helloween oraz niemiecki H-Blockx. Wystąpi również Tilmann Otto ze swoim reggae’owym projektem Gentleman. Z polskich zespołów na scenie pojawią się m.in.: Buldog, Apteka, Łąki Łan, Riverside i Plateau.

Seven Festival

WĘGORZEWO, 7 – 10 LIPCA
Reklama
Podczas rockowej imprezy na Mazurach mieszankę swoich najlepszych metalowych kawałków z okazji 20-lecia istnienia zespołu zaprezentuje nowojorski Pro-Pain. W Węgorzewie w przerwie między pływaniem na łódce po jeziorze warto zobaczyć również występy Samael, Moonspell, Indica, Touchstone oraz reprezentacja znad Wisły: Kult, Strachy Na Lachy, Łąki Łan, D4D i zespół 1984, który karierę zaczynał występami w Jarocinie w latach 80.

Audioriver

PŁOCK, 29 – 31 LIPCA
Każdy szanujący się fan elektroniki powinien zajrzeć do Płocka, bo to właśnie Audioriver, obok Tauron Nowa Muzyka, wyrasta dziś na najbardziej wszechstronną i przekrojową elektroniczną imprezę w Polsce. W tym roku wystąpią na nim pochodzący z Kopenhagi duński producent i multiinstrumentalista Anders Trentemo/-ller, doskonały drum-andbassowy DJ Marky oraz Paul Kalkbrenner, któremu szczególnie bliskie jest techno. Wokalnie szaleć będzie brytyjski MC Stamina.

Brave Festiwal

WROCŁAW, 2 – 8 LIPCA
Wirtuoz gry na korze Ballaké Sissoko i wiolonczelista Vincent Segal, koreańscy muzycy z multimedialnym projektem Be-Being oraz Blind Note z Belgii – to najważniejsze muzyczne atrakcje siódmej edycji imprezy. Szczególnie ciekawie zapowiada się występ tych ostatnich. Blind Note tworzy sześcioro muzyków pochodzących z różnych krajów specjalizujących się w grze na dawnych instrumentach. Ich koncerty odbywają się w całkowitej ciemności. Tematem przewodnim imprezy jest "Maska".

Malta Festival

POZNAŃ, 4 – 9 LIPCA
To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego roku – po raz pierwszy w Polsce wystąpi brytyjska triphopowa grupa Portishead. Zespół Beth Gibbons, Geoffa Barrowa i Adriana Utleya zagra m.in. piosenki przygotowywane na nową płytę. Przed nimi wystąpią Fleet Foxes i The Poise Rite. Podczas Malty zagrają również znakomita islandzka grupa Hjaltalín, Manu Chao oraz Young @ Heart, w którym występują wyłącznie muzycy liczący ponad 70 lat.

ARTPOP Festival

BYDGOSZCZ, 30 LIPCA
Co prawda gwiazda ARTPOP-u Amy Winehouse nie przyjedzie do Bydgoszczy, nie znaczy to jednak, że można tę imprezę wykreślić z kalendarza. W lineupie wciąż pozostali belgijscy mistrzowie popowej wersji triphopu Hooverphonic, indierockowy Razorlight oraz I Blame Coco. Pod ostatnią nazwą ukrywa się córka Stinga Coco Sumner. Ci, którzy słuchali jej debiutanckiej płyty "The Constant" albo widzieli warszawski koncert, mogą potwierdzić, że Coco przyciąga nie tylko urodą.Tauron Nowa Muzyka

KATOWICE, 25 – 28 SIERPNIA
Trzeba tam być przynajmniej z dwóch powodów. Po raz pierwszy gwiazda Ninja Tune Amon Tobin zagra na żywo. Poza tym król połamanych dźwięków zaprezentuje głównie materiał ze swojego siódmego, znakomitego albumu "Isam", który jak zapowiedział, ma być jego ostatnim w karierze. Jeżeli to jeszcze nie przekona fanów alternatywnych dźwięków do przyjazdu do Katowic, to powinny to zrobić nazwiska innych gwiazd tegorocznej imprezy. Brytyjski duet triphopowy Lamb, niedawne odkrycie na brytyjskiej scenie muzycznej Jamie Woon oraz amerykańska grupa Battles, która wydała właśnie swoją doskonałą, drugą zakręconą płytę "Gloss Drop".

Jarocin Festiwal

JAROCIN, 15 – 17 LIPCA
Gwiazdami festiwalu będą Bad Religion i Apocalyptica, ale to nie ich koncerty mogą okazać się najważniejsze w Jarocinie. Specjalny koncert da bowiem występująca jedynie okazjonalnie ikona polskiego punk rocka Moskwa. Na scenie wraz z zespołem Pawła "Gumy" Gumola pojawią się zaproszeni goście. Warto też zwrócić uwagę na projekt R.U.T.A.

Metal Hammer Festiwal

KATOWICE, 10 SIERPNIA
Będzie to niestety prawdopodobnie ostatnia wizyta legendy metalu Judas Priest w Polsce. Zespół Roba Halforda ogłosił, że po obecnej trasie kończy karierę. Podczas pożegnalnej Epitaph World Tour Brytyjczycy grają swoje największe przeboje. Przed Judas wystąpią deathmetalowcy z Morbid Angel, thrashmetalowy Exodus oraz klasycy gatunku New Wave of British Heavy Metal Tank.

Rock in Summer

WARSZAWA, 16 SIERPNIA
To będzie kolejny festiwal tego lata z premierowym polskim koncertem światowej gwiazdy muzyki. Na Rock in Summer będzie nią jeden z najważniejszych amerykańskich zespołów ciężkiego grania Deftones. Sławę przyniósł im wydany w 2000 roku album "White Pony" . W zeszłym roku wydali znakomitą płytę "Diamond Eyes". Supporty: Kylesa, Kvelertak oraz Flapjack i Tides From Nebula.

Coke Live Music Festival

KRAKÓW, 19 – 20 SIERPNIA
Dwa tygodnie temu ujawniono nazwisko największej gwiazdy tegorocznej odsłony imprezy – to Kanye West święcący triumfy swoim ostatnim albumem "My Beautiful Dark Twisted Fantasy". Obok amerykańskiego rapera na imprezie wystąpią także Kid Cudi, You Me At Six, White Lies, The Kooks oraz odwołujący się w swojej twórczości do dokonań Joy Division Interpol i Editors.

OFF Festival

KATOWICE, 5 – 7 SIERPNIA
W marcu ukazało się wznowienie najsłynniejszej płyty Szkockiego Primal Scream "Screamadelica" (dostali za nią nagrodę Mercury Music) z przebojami "Movin’on Up" i "Loaded". Na OFF-ie będzie można usłyszeć ten legendarny album na żywo. Materiał ze swoich nowych znakomitych płyt wykonają natomiast postrockowy Mogwai oraz powstały 34 lata temu w Leeds Gang Of Four. Z zagranicznych wykonawców warto wymienić też Low, Meshuggah, Warpaint, Xiu Xiu, debiutantkę zauważoną przez Nicka Cave’a Anne Calvi oraz Twin Shadows. Jedną z najważniejszych płyt polskiej sceny niezależnej ostatnich kilkunastu lat "P.O.L.O.V.I.R.U.S." zagrają reaktywowane specjalnie na OFF Festival Kury Tymona Tymańskiego.Zagrają w pojedynkę
Czarna muzyka stanowi, moim zdaniem, jedyny wkład Ameryki w światowe dziedzictwo kulturowe – powiedział w wywiadzie John Mayall. Nie powinno więc dziwić to, że Brytyjczyk sam zaczął grać bluesa. Pół wieku temu przyczynił się on do wprowadzenia tego gatunku do światowego show-biznesu i wychował całe pokolenie brytyjskich muzyków.
JOHN MAYALL | Warszawa | 13 lipca
Morrissey, legenda brytyjskiej alternatywy, romantyk liderujący The Smiths, po dwóch latach przerwy ponownie wystąpi w Polsce i to dwukrotnie. Dwa miesiące temu ukazała się składanka jego przebojów "Very Best of Morrissey". Wielu z nich na pewno nie zabraknie na koncertach. Supportem będzie młody brytyjski gitarowy zespół The Heartbreaks.
MORRISSEY | Warszawa | 24 lipca
Tego lata jedyny polski koncert formacji dowodzonej przez Nicka Cave’a – w ramach 11. MFF Nowe Horyzonty. Zespół wydał do tej pory dwie doskonałe płyty. Wraz z Warrenem Ellisem i resztą ekipy Cave pokazał na nich, jak się gra surowego rocka i bluesa po pięćdziesiątce. Warto zobaczyć również inne koncerty na tej filmowej imprezie, m.in. Jaga Jazzist.
GRINDERMAN | Wrocław | 29 lipca
Książę ciemności będzie promował swój nowy album "Scream", który w Polsce pokrył się złotem. W setliście obecnej trasy nie brakuje jednak też m.in. wielkiego przeboju z 1991 r. "Mama, I’m Coming Home" oraz "Paranoid" – singla Black Sabbath sprzed 41 lat. Pewne jest, że nie będzie odgryzał głów zwierzętom na scenie. Jak stwierdził, jest już na to za stary.
OZZY OSBOURNE | Gdańsk | 9 sierpnia
Były wokalista Led Zeppelin Robert Plant zagra m.in. kawałki z ostatniej, znakomitej płyty "Band of Joy". Tylko jedna piosenka z albumu jest oryginalną kompozycją, reszta to wersje Planta klasyków sprzed lat. Robert na koncertach gra również własne wersje numerów Led Zeppelin, na przykład: "Houses of the Holy" i "Gallows Pole".
ROBERT PLANT | Warszawa | 11 sierpnia