Grace Jones debiutowała w 1977 roku albumem "Portfolio", na którym znalazły się taneczne przeboje disco. Szerszą sławę zyskała, gdy na rynku ukazał się w 1981 roku jej trzeci singiel zawierający przebój "I've seen this face before" (Libertango), w którym artystka połączyła skomponowane przez Astora Piazzollę tango i muzykę reggae. Najnowsza, dziesiąta płyta Jones, "Hurricane", ukazała się trzy lata temu.

Reklama

Piosenkarka po raz pierwszy wystąpiła w Polsce w 2006 roku. Była także gościem ubiegłorocznej edycji festiwalu Open'er w Gdyni. Krytycy chwalili jej występ, choć największy ich podziw wzbudziła "szokująca sprawność fizyczna" 62-letniej artystki, a także "awangardowe kreacje, których była modelka zaprezentowała podczas swego koncertu więcej, niż na pokazie mody".

Pierwotnie gwiazdą bydgoskiej imprezy miała być, zmarła tydzień temu, Amy Winehouse, dla której byłaby to pierwsza wizyta w Polsce. Po nieudanej inauguracji jej tegorocznej trasy koncertowej w Belgradzie, występ został jednak odwołany.

Przed zaplanowanym na finał koncertem Jones, wystąpi grupa Razorlight. Zespół pochodzący z Londynu, od lat zaliczany jest do gwiazd gitarowego indie-rocka. Na scenie w Bydgoszczy pojawi się także projekt I Blame Coco przygotowany przez Eliot Pauline Sumner, znaną jako Coco Sumner, prywatnie córkę Stinga.Wśród zagranicznych artystów Artpop Festival jest także belgijska grupa Hooverphonic. Stali się szerzej znani m.in. dzięki Bernardo Bertolucci'emu, który wykorzystał ich utwór w ścieżce dźwiękowej "Ukrytych Pragnień", a muzyka zespołu od tej pory zaczęła często pojawiać się w filmach (The Real Blonde, Koszmar Minionego Lata, Shades, serial La Femme Nikita).

W Bydgoszczy wystąpią również polscy artyści: Ania Dąbrowska i Monika Brodka oraz zespoły Neo Retro i Sofa. Koncerty odbędą się na scenie ustawionej w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek, na obrzeżach Bydgoszczy.

Festiwal Artpop zastąpił organizowany w ubiegłych latach Smooth Festival. Organizatorzy ostatniej edycji tej imprezy także mieli problemy z zaproszoną gwiazdą: anonsowana Cesaria Evora odwołała wówczas trasę koncertową z powodu choroby.