Mało który artysta hip-hopowy mógł w ostatnich latach pochwalić się takim wynikiem sprzedaży jak Kid Cudi. Jego debiutancki singiel "Day 'n' Nite" w Stanach Zjednoczonych rozszedł się w dwóch milionach egzemplarzy a kilka miesięcy później podobny sukces odniosło to samo nagranie zremixowane przez włoski duet Crookers. Współpraca z artystami reprezentującymi elektroniczne i alternatywne nurty w muzyce, stała się znakiem rozpoznawczym Kid Cudiego i zdecydowała o jego wyjątkowym miejscu na amerykańskiej scenie hip-hop. Scott Ramon Mescudi – bo tak naprawdę nazywa się Kid Cudi – zadebiutował mixtapem "A Kid Named Cudi". Wydawnictwo zwróciło uwagę Kanye Westa, który zaproponował wówczas 24-letniemu artyście podpisanie kontraktu ze swoją wytwórnią G.O.O.D Music.

Reklama

Od tego momentu drogi Cudi'ego i Westa będą stale się przecinać, a raperzy staną się dla siebie jak bracia. Cudi pojawił się na dwóch ostatnich płytach swojego mentora – "808's & Heartbreak" oraz "My Beautiful Dark Twisted Fantasy", gdzie można go usłyszeć w singlowym "All Of The Lights". Z kolei Kanye nie odpuścił sobie zarapowania na albumach swojego podopiecznego, m.in. dogrywając zwrotkę do przebojowego "Make Her Say". Utwór znalazł się na debiutanckiej płycie Kid Cudi'ego – "Man On The Moon: The End Of Day". Kontrakt z G.O.O.D Music, wsparcie Kanye Westa i sukces singli spowodowały, że wydawnictwo stało się jednym z najbardziej oczekiwanych hip-hopowych debiutów ostatnich lat. Raper pozwolił sobie na bardzo otwarte podejście do produkcji, zapraszając do współpracy duet MGMT i nowojorczyków z Ratatat. Tym samym hip-hop Kid Cudiego stał się alternatywny nie tylko z nazwy. Artysta dokonał podobnego zabiegu na ubiegłorocznym wydawnictwie "Man On The Moon: The Legend Of Mr. Rager". Tym razem wśród gości mogliśmy usłyszeć gitarzystkę i wokalistkę sceny folk-rock St. Vincent, choć nie tylko jej należy zawdzięczać bardziej rockową naturę płyty, co chwalili zagraniczni krytycy. Po dwóch albumach wydanych w zaledwie rocznym odstępie, Kid Cudi nie zwalnia tempa. Właśnie przygotowuje trzecią solówkę – "Wizzard" – powinna ukazać się latem tego roku, a w przerwach między nagraniami pojawia się na planie serialu "How To Make It In America".

Na imprezie wystąpią także You Me At Six, White Lies, The Kooks i Interpol. Impreza odbędzie się w 19 i 20 sierpnia w Krakowie.