W tym roku impreza została zdominowana przez kobiety. Z koncertami wystąpią artystki reprezentujące różnorodne gatunki muzyczne – od jazzu, soul, gospel, przez piosenkę autorską do klasyki. "Będzie można posłuchać różnej muzyki, bo nie zamykamy się na jazz czy klasykę, tylko chcemy proponować bardzo szeroką stylistykę" – mówi współorganizator imprezy Tomasz Gołębiewski.

Reklama

Tegoroczny cykl otworzy koncert Doroty Miśkiewicz, której znakiem rozpoznawczym są nastrojowe, liryczne kompozycje balansujące na granicy jazzu i popu. Miśkiewicz współpracowała i koncertowała m.in. z Nigelem Kennedym, Tomaszem Stańko, Ewą Bem, Anną Marią Jopek czy z Cesarią Evorą.

Artystka zadebiutowała w 2002 roku nominowanym do Fryderyka albumem "Dorota Goes to Heaven", w dwa lata później wydała kolejny krążek "Pod rzęsami"; trzeci album nosił tytuł "Caminho".

W kolejne piątkowe wieczory lipca na Geyer Music Factory wystąpią: pieśniarka zajmująca się od lat muzyką żydowską Urszula Makosz, młoda łódzka wokalista jazzowa Małgorzata Hutek, Ewa Uryga z koncertem pieśni soul i gospel oraz Agnieszka Greinert z recitalem piosenek francuskich.

W sierpniu w Białej Fabryce wystąpią: Krystyna Stańko z koncertem "Secretly Peter Gabriel", piosenkarka i autorka tekstów, b. wokalistka łódzkiej grupy Varius Manx Monika Kuszyńska oraz Marita Alban Juarez.

Reklama

Tegoroczny cykl zakończy 26 sierpnia premierowe wydarzenie z udziałem primadonny Opery Narodowej Iwony Hossy i tria jazzowego. Sopranistka w swoim repertuarze posiada wszystkie ważne partie operowe. Ma w swoim dorobku prawykonania dzieł pisanych specjalnie z myślą o jej niezwykłych możliwościach głosowych.

Koncerty odbywać się będą na dziedzińcu tzw. Białej Fabryki zbudowanej w latach 1835-39 przez fabrykanta Ludwika Geyera. Obecnie znajduje się w niej Centralne Muzeum Włókiennictwa. Ten okazały kompleks klasycystycznych budynków jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Na jego terenie znajduje się także Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej.

W razie niepogody koncerty Geyer Music Factory będą przeniesione do jednego z budynku muzeum.