Chris Botti urodził się 12 października 1962 r. w Portland, w stanie Oregon. Za rozwój talentu muzycznego Chrisa odpowiadała jego matka, wykształcona pianistka. Botti sięgnął po trąbkę w wieku 9 lat. Jako 12-latek usłyszał słynne nagranie "My Funny Valentine" w interpretacji legendarnego Milesa Davisa i wtedy postanowił, że trąbki nie zdradzi dla żadnego innego instrumentu.

Reklama

Jako 21-latek Chris Botti zadebiutował na scenie Carnegie Hall, a dwa lata później został członkiem zespołu towarzyszącemu występom Franka Sinatry. W 1990 r. Botti nawiązał współpracę z Paulem Simonem, multiinstrumentalistą i połową duetu Simon & Garfunkel. W tym samym czasie jako muzyk sesyjny trębacz nagrywał z tuzami światowej sceny- Arethą Franklin, Joni Mitchell i Natalie Cole.

Pierwszą płytę firmowaną własnym nazwiskiem Chris Botti wydał w 1995 r. w barwach słynnej wytwórni Verve. Albumem "First Wish" muzyk zwrócił na siebie baczną uwagę wielbicieli jazzu i jednocześnie zdobył rozpoznawalność w kręgach muzyki popularnej. Dziś jest jednym z najpopularniejszych wykonawców gatunku określanego mianem smooth jazzu, czyli melodyjnej, radiowej odmiany jazzu. Sam Botti spopularyzował gatunek nie tylko z pomocą swoich płyt, ale także audycji radiowej Chill with Chris Botti, którą prowadził przez kilka lat na antenie amerykańskiej radiostacji KiFM.

Chris Botti doceniony został nie tylko dzięki swojemu talentowi muzycznemu, ale i urodzie. W 2004 r. muzyk trafił na listę 50 najpiękniejszych ludzi świata według magazynu "People".

Artysta chętnie koncertuje w Polsce. Na początek 2013 roku zaplanowano kolejne tournee Chrisa Bottiego, które swoim zasięgiem obejmie: Poznań (15 marca), Gdynię (16 marca), Warszawę (17 marca), Wrocław (18 marca) i Zabrze (20 marca).

Dyskografię Chrisa Bottiego zamyka album "Impressions" wydany przez Columbia Records w kwietniu tego roku.