Lana Del Rey będzie gwiazdą pierwszego dnia Orange Warsaw Festival 2016. Naprawdę nazywa się Elizabeth Grant (rocznik 1986). Jest córką milionera Roba Granta. Muzykę zaczęła tworzyć dość wcześnie. – Kiedy miałam jedenaście lat zaczęłam pisać swoje piosenki – wspominała w jednym z wywiadów. – Byłam też w tym czasie liderką w kościelnym chórze. Miała 15 lat, gdy trafiła do szkoły z internatem w Connecticut. Trzy lata później przeprowadziła się do Nowego Jorku. – W tym mieście są tysiące ulic, a ja znam je wszystkie. Sama architektura Nowego Jorku dostarcza inspiracji na całą płytę. Zresztą, takie były moje początki – wspominała potem.

Reklama

Karierę muzyczną zaczynała jako Lizzy Grant i w 2010 roku wydała EP-kę "Kill Kill". Do współpracy udało jej się pozyskać Davida Kahne'a, który wcześniej nagrywał z The Strokes, Reginą Spector czy Paulem McCartneyem. Ale Lizzy Grant brzmiało zbyt zwyczajnie… Zmieniła więc pseudonim na Lana Del Rey po Lanie Turner i starym modelu Forda Del Rey. – To imię wyszło od menedżerów i prawników, którzy przez ostatnie pięć lat mi doradzali – wyjaśniła wokalistka. – Moja muzyka zawsze miała filmowy klimat, więc zależało im żeby oddawało ten hollywoodzki blichtr.

Reklama

Do światowej czołówki muzyki pop wdarła się dzięki singlowi "Video Games". Po umieszczeniu teledysku do piosenki w sieci, w błyskawicznym tempie Lana Del Rey zyskała miliony sympatyków na całym świecie. Klip bardzo szybko przeskoczył liczbę ponad miliona odtworzeń przynosząc Lanie ogromną popularność. Singiel "Video Games" trafił na szczyt sprzedaży listy iTunes. Album "Born To Die", z którego pochodzi utwór, sprzedał się w ponad 6 milionach egzemplarzy na całym świecie, a w Polsce osiągnął status diamentowej płyty.

Swoją klasę Lana potwierdziła kolejnymi krążkami "Ultraviolence" i ubiegłorocznym "Honeymoon", nad którymi pracowała z takimi specami, jak Dan Auerbach, Paul Epworth czy Greg Kurstin. Swoich sił spróbowała również w filmie – w krótkometrażowym obrazie "Tropico" zagrała główną rolę. Napisała też niego scenariusz.

Orange Warsaw Festival 2016 odbędzie się 3 i 4 czerwca w Warszawie na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu. Oprócz Lany Del Rey, pierwszego dnia festiwalu wystąpią m.in.: Die Antwoord, Skunk Anansie, Tom Odell oraz Xxanaxx. Drugiego dnia imprezy w stolicy pojawią się: Skrillex, Editors, MO, Daughter oraz Julia Marcell. Każdego dnia trwania OWF na obu scenach zaprezentuje się około 10 wykonawców. Sprzedaż karnetów rusza już 10 marca 2016 o godzinie 14.