Gwiazdami trwającego do niedzieli festiwalu będą Kult, Farben Lehre, Organek, Luxtorpeda, Panny Wyklęte, Maleo Reggae Rockers, Kasia Kowalska i T.Love.

Reklama

Występom gwiazd towarzyszyć będzie konkurs dla młodych kapel rockowych. Jak poinformowali organizatorzy do udziału w nim zgłosiło się 200 wykonawców. Przez pierwsze dwa dni festiwalu na scenie wystąpi 16 zespołów, zakwalifikowanych przez jurorów i wybranych w internetowym głosowaniu. Laureaci Grand Prix oraz nagród publiczności i dziennikarzy zaśpiewają w niedzielę.

Przyznana ma zostać również nagroda specjalna za najlepszą aranżację rockową utworu nawiązującego do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten sposób organizatorzy chcą popularyzować tematykę patriotyczną i rolę kultury muzycznej dla utrwalania tożsamości narodowej.

Odbędzie się także przegląd wojskowych zespołów rockowych, które będą rywalizować o nagrodę Ministra Obrony Narodowej. Festiwal odbywa się pod patronatem resortu obrony.

W niedzielę na pl. Wolności w Węgorzewie zaplanowano wystawę sprzętu bojowego Wojska Polskiego i kawalerii pancernej USA z wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, stacjonującej od ponad trzech miesięcy k. Orzysza.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji festiwalu, które brzmi "Zostawiam serce na Ziemi, zostawiam serce na Mazurach", ma na celu promocję transplantologii i wyrażania zgody na bycie dawcą. W Węgorzewie wystąpi zespół rockowy HLA promujący tę akcję poprzez muzykę. Współorganizatorem imprezy jest Fundacja dla Transplantacji.

Węgorzewski festiwal promuje też aktywny tryb życia i Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. "Celem jest pokazanie masowemu turyście nowego oblicza regionu pełnego atrakcji przyrodniczych, atrakcyjnego pod względem krajobrazowym, ale też z bogatą ofertą kulturalną" - zapowiedzieli organizatorzy.

Podczas festiwalu zaplanowano debaty z udziałem artystów. W piątek o losach kultury w cyfrowej rzeczywistości rozmawiać będą: lider grupy Farben Lehre Wojciech Wojda i Robert Friedrich z zespołu Luxtorpeda, prezes Fundacji Legalna Kultura, propagującej świadome uczestnictwo w kulturze.

Reklama

W sobotę odbędzie się debata "Żołnierze Wyklęci czy Żołnierze Niezłomni", z udziałem Dariusza Malejonka - muzyka i współtwórcy projektu Panny Wyklęte, Marcina Kwaśnego - aktora, odtwórcy głównej roli w filmie "Wyklęty" oraz Janusza Niemca - określanego jako "najmłodszy więzień Polski Ludowej", syna Antoniego Żubryda.