Publiczność będzie mogła słuchać utworów Zbigniewa Wodeckiego przez trzy festiwalowe dni.

"Festiwal to nie tylko hołd dla wspaniałego artysty, ale też próba zatrzymania uśmiechu i pogody ducha bardzo kochanego człowieka. Zatrzymania czasu w najznakomitszym momencie - radości grania i słuchania muzyki" – podkreśliła dyrektor artystyczna wydarzenia Katarzyna Wodecka-Stubbs.

Reklama

7 czerwca na Rynku Głównym będzie można usłyszeć najlepsze chóry, które zaśpiewają wspólnie "Zacznij od Bacha" – wielki przebój z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego.

Koncert inaugurujący festiwal 7 czerwca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego będzie poświęcony trąbce. Był to obok skrzypiec najważniejszy instrument w twórczości i karierze Zbigniewa Wodeckiego. Jedną z gwiazd koncertu będzie światowej sławy amerykański trębacz Chris Botti. Wystąpią także: Kayah, Anna Maria Jopek, Michael "Patches" Steward, Piotr Wojtasik Quintet, a publiczność usłyszy m.in. tematy z twórczości Tomasza Stańko.

8 czerwca w Centrum Kongresowym ICE Kraków podczas koncertu "Chwytaj dzień" zabrzmią utwory Zbigniew Wodeckiego i jego ulubione standardy jazzowe w wykonaniu Kanadyjczyka Matta Duska, Urszuli Dudziak, Brodki, Anny Marii Jopek, Gaby Kulki i Agi Zaryan oraz Alicji Majewskiej. Tego samego dnia w Teatrze Słowackiego odbędzie się koncert w hołdzie zmarłemu w ubiegłym roku Tomaszowi Stańko. Wystąpią muzycy, którzy przez lata współpracowali z trębaczem m.in. pianista Piotr Wyleżoł i gitarzysta Apostolis Anthimos.

Reklama

W finale festiwalu zaplanowano koncertową premierę płyty "Wodecki Jazz" w wykonaniu kwintetu Piotra Barona.

Plenerowa scena festiwalu zlokalizowana będzie w Forum Przestrzenie nad Wisłą. 7 i 8 czerwca wystąpią tam młodzi artyści m.in. Ania Rusowicz, Sławek Uniatowski, Kasia Moś. Specjalne pasmo festiwalu będzie dedykowane dzieciom. W programie jest też pokaz dokumentu o Zbigniewie Wodeckim i wystawa fotografii.

Wodecki Twist Festiwal organizują miasto Kraków i Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego, która powstała w sierpniu 2017 r. Jej główne cele statutowe to działalność edukacyjna, wspieranie młodych talentów oraz twórcza i kreatywna opieka nad spuścizną kompozytorsko-wokalną artysty.

Zbigniew Wodecki (ur. 6 maja 1950), multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista, zmarł 22 maja 2017 r. Miał 67 lat. Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury prezydent Andrzej Duda uhonorował go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artysta od końca lat 60. związany był z Piwnicą Pod Baranami i zespołem Anawa. Był muzykiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej; w latach 70. zadebiutował jako wokalista. Autor i wykonawca takich przebojów, jak "Zacznij od Bacha", "Chałupy", "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Opowiadaj mi tak"; znany z wykonania piosenki o "Pszczółce Mai". Współpracował z takimi artystami, jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Zdzisława Sośnicka, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski, Krystyna Prońko, Ewa Bem.