Halfway to przedsięwzięcie, które ma ukazać różnorodne oblicze muzyki folkowej, alternatywnej i songwriterskiej. Organizatorem jest Opera i Filharmonia Podlaska (OiFP), która podlega Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego. Impreza odbywa się w amfiteatrze opery.

Reklama

"W tym roku przez trzy dni na scenie zaprezentuje się 13 artystów" - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej jedna z organizatorek Halfway Ilona Karpiuk z OiFP. Zauważyła, że festiwal stawia zarówno na rozpoznawalnych jak i początkujących artystów muzyki alternatywnej i songwriterskiej. Wśród tych znanych, którzy w ostatni weekend czerwca będzie można usłyszeć w operze, wymieniła: Julię Holter, Foxing czy Strand of Oaks.

Na każdym festiwalu występują też artyści ze Skandynawii. W tym roku będzie to islandzka artystka Gyda. Zdaniem Karpiuk, jest to artystka niezwykła, która łączy muzykę klasyczną z "mistyką skandynawskich atmosfer i klimatów".

Wśród artystów zza wschodniej granicy wystąpi białoruska artystka Palina, którą można było usłyszeć podczas pierwszej edycji Halfway. "Teraz trochę zmieniła wcielenie artystyczne i pokaże się od tej strony" - dodała Karpiuk.

Reklama

Organizatorom zależy też na prezentowaniu polskich artystów. Podczas tej edycji wystąpi zespół Tęskno - jak mówiła Karpiuk - "hit ostatnich miesięcy" oraz Oxford Drama, który - zdaniem Karpiuk - "od kilku lat rozpala wyobraźnię słuchaczy i krytyków". Natomiast festiwal otworzy, już tradycyjnie, muzycy związani z Podlaskiem, w tym roku będzie to zespół Wędrowiec, którego płyta zadebiutowała kilka dni temu.

Oprócz koncertów, Halfway to także dyskusje i rozmowy wokół tematu muzyki i literatury. Jedno ze spotkań "Psychoza" będzie dotyczyła szaleństwa i tego, czego nie potrafimy zrozumieć, ale próbujemy w muzyce i literaturze. Będzie też m.in. spotkanie o tłumaczeniach tekstów, a poprzedzi je warsztat tłumaczeniowi, gdzie tłumacze i artyści będą mogli zmierzyć się z tłumaczeniem i pisaniem tekstu. Zaplanowano tez warsztaty z fotoreportażu.

Festiwal organizowany jest z budżetu opery, ale finansowo wspiera go także miasto Białystok. Jak mówił na konferencji zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, festiwal jest ważny od strony kulturalnej, artystycznej, ale też promocyjnej miasta. Przypomniał, że od kilku dni Halfway Festival jest też jednym z pięciu kluczowych wydarzeń kulturalnych w Białymstoku, przez które miasto będzie się promować, ale też wspierać finansowo przez co najmniej trzy lata. W tym roku dofinansowanie wyniosło 300 tys. zł.