Young Arts Festival to alternatywa dla festiwali muzyki poważnej. Charakteryzuje się świeżym spojrzeniem na muzykę i niekonwencyjnymi pomysłami, które od 3 lat przyciągają tłumy.
W tym roku niewątpliwą gwiazdą będzie Kronos Quartet - najbardziej znany kwartet smyczkowy świata. Specjalizuje się w promowaniu muzyki współczesnej, którą upowszechnia już od ponad czterdziestu lat (w tym repertuar cross-over), współpracując aktywnie m.in. z Arvo Pärtem, Stevem Reichem, Philippem Glassem, Davidem Bowie czy Nelly Furtado. Kwartet jest zdobywcą ponad 40 nagród, w tym nagrody Grammy oraz prestiżowych nagroód Polar Music i Avery Fisher.
Na scenie festiwalu po raz pierwszy raz w Polsce usłyszymy zespół Septura Brass. Jego członkowie to czołowi muzycy najlepszych europejskich orkiestr symfonicznych między innymi: London Symphony, Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic, BBC Symphony, Basel Symphony. Muzycy wykreowali nowy kanon repertuarowy dzięki transkrypcjom, aranżacjom i zamówieniom kompozytorskim na septet kreując nowy artystyczny wymiar zespołu złożonego wyłącznie z instrumentów dętych. Zespół na nowo zdefiniował istotę kameralnego brzmienia instrumentów dętych blaszanych, a jego solistów mogliśmy w Polsce usłyszeć jedynie w najsłynniejszych ścieżkach dźwiękowych superprodukcji filmowych.
Na festiwalowej scenie nie zabraknie również czynnika „Young”, czyli połączenia młodości i kolaboracji jazzu i hip hopu, które publiczność usłyszy dzięki Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. Tu groove spotka się ze swingiem, tradycja z improwizacją, a tłusty i ciepły soulowy vibe z jazzową surowością.
Czwartą edycję festiwalu zamknie projekt „UrbSymphony” wybitnego skrzypka jazzowego Michała Urbaniaka wraz jego zespołem oraz towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej pod batuta maestro Marka Mosia. „UrbSymphony” to rewolucyjny projekt łączący brzmienie pełniej orkiestry symfonicznej z improwizacjami lidera oraz współczesnymi brzmieniami kreowanymi przez jego zespół. W „UrbSymphony” słychać elementy wielu gatunków muzyki (tak wydawało by się odległych): jazzu, folku i hip-hopu. Urbaniak połączył charakter i brzmienie polskiej muzyki ludowej (np. energetykę tańców oberka i mazurka) ze współczesnym drivem i groovem jazzowym. Repertuar złożony jest z kompozycji, w których przenikają elementy nowojorskiego jazzu, rapu z polską muzyką ludową i cytatami m.in. twórczości Karola Szymanowskiego.
W programie festiwalu nie zabraknie dodatkowych wydarzeń – warsztatów plastyczno – muzycznych „Okofonia” czy Jam-session, czyli wspólnego muzykowania. Wydarzenie jest próbą wskrzeszenia wielopokoleniowego muzykowania, stając się szansa na włączenie się w kolektywną improwizację, ale zachęceniem do aktywnego uczestnictwa w kulturze.