Album "Penderecki: Fonogrammi; Horn Concerto; Partita; The Awakening Of Jacob; Anaklasis; De Natura Sonoris", zarejestrowany przy udziale Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Antoniego Wita, nominowany jest w kategorii "Najlepsze kompendium muzyki poważnej". Na płycie zebrano sześć kompozycji przedstawiających rozmaite oblicza twórczości Krzysztofa Pendereckiego – od pejzażowego "Horn Concerto", przez orkiestrową "Partitę" i neoromantyczne "The Awakening Of Jacob", po złożone kompozycyjnie "Anaklasis" i jazzujące "De Natura Sonoris".

Reklama

Listę nominowanych do Grammy zdominowali raperzy Jay-Z i Kanye West, piosenkarz Frank Ocean oraz zespoły Mumford And Sons i fun., którzy mają szansę zdobyć po sześć statuetek. Mumford And Sons, Frank Ocean i fun. powalczą o najważniejsze trofeum w kategorii "Album roku" (odpowiednio za płyty: "Babel", "Channel Orange" i "Some Nights"). Konkurencją dla wymienionych jest formacja The Black Keys, której album "El Camino" również znalazł się pośród nominowanych płyt. Sam zespół może poszczycić się jeszcze czterema nominacjami, m.in. w kategorii: "Nagranie roku" za utwór "Lonely Boys".

O statuetkę dla najlepszego nagrania roku powalczy także m.in. Gotye i jego "Somebody That I Used To Know" oraz Taylor Swift ze swoim "We Are Never Ever Getting Back Together".

Kolaboracja raperów Jaya-Z i Kanye Westa w nagrania "Niggas In Paris" wiedzie prym w kategoriach muzyki rap. Dodatkowo Jay-Z nominowany jest za swój udział w nagraniu Rihanny "Talk That Talk" (kategoria: "Najlepsza kolaboracja wokalno-rapowa).

Listę nominowanych uzupełniają też takie nazwiska, jak: Sade (najlepsze nagranie wideo), Kelly Clarkson (najlepsze nagranie, najlepsza piosenka), Maroon 5 (najlepszy wokalny album pop, najlepsze wykonanie wokalne utworu pop przez duet lub grupę) i Tom Waits (najlepszy album muzyki alternatywnej).

55. ceremonia rozdania nagród Grammy odbędzie się 10 lutego 2013 r. w Staples Center w Los Angeles.