- Jestem doprawdy zachwycona otrzymaniem tego wyróżnienia - powiedziała Kate Bush odbierając Order Imperium Brytyjskiego, nadany jej przez królową Elżbietę II. Artystka nie omieszkała podziękować swojej rodzinie, przyjaciołom oraz muzykom, którzy towarzyszyli jej przez trzydzieści pięć kariery.

Reklama

Ku rozbawieniu zebranych podczas uroczystości na zamku w Windsorze, Kate Bush, przyjmując odznaczenie oznajmiła: - Nareszcie znalazłam wyjątkową ozdobę, którą powieszę na czubku choinki!

Pojawienie się Kate Bush na ceremonii było nie lada wydarzeniem, bowiem artystka od lat unika wystąpień publicznych. Znana jest również z obsesyjnej dbałości o swoją prywatność. Tylko jej najbliżsi znają jej adres domowy oraz szczegóły z jej życia. O narodzinach jej jedynego jak dotąd dziecka, syna Bertiego, prasa dowiedziała się dopiero po kilku latach.

Kate Bush należy do grona najwybitniejszych muzyków w historii. Począwszy od debiutanckiego singla "Wuthering Heights" z 1978 r., będącego muzyczną adaptacją powieści Emily Bronte "Wichrowe wzgórza", artystka zadziwia swoim plastycznym głosem oraz nieszablonowym myśleniem muzycznym. Jej pierwsza płyta "The Kick Inside", na której znalazły się autorskie utwory Kate napisane, gdy miała zaledwie 13 lat, była jedynie preludium do tego, co czekało na słuchaczy w późniejszych latach. Odważne rozwiązania produkcyjne zaprezentowane na albumie "The Dreaming" z 1982 roku oraz złożoność liryczno-kompozycyjna krążka "Hounds Of Love" z 1985 roku na zawsze zmieniły oblicze kobiecej muzyki autorskiej.

Artystka zrewolucjonizowała również sposób prezentacji muzyki na scenie. Podczas swojej jedynej, adekwatnie zatytułowanej, trasy koncertowej "The Tour Of Life" w 1979 roku, jako pierwsza wokalistka na świecie zaprezentowała publiczności parateatralne przedstawienie. Łącząc grę świateł, rozbudowaną choreografię, ruchomą scenografię, zmiany kostiumowe oraz mikrofony bezprzewodowe Kate Bush przygotowała widowisko, którym do dziś inspirują się takie królowe sceny, jak Madonna czy Lady Gaga.

Kate Bush jest pierwszą kobietą, której płyta "Never For Ever" z 1980 roku nie tylko trafiła na pierwsze miejsce brytyjskiego zestawienia muzycznych bestsellerów, ale jednocześnie pierwszą artystką, która zadebiutowała od razu na jego szczycie. Ponadto Kate Bush jest jedyną wokalistką brytyjską, której albumy notowano w top 5 list przebojów w pięciu kolejnych dekadach.