Lista wyjątkowych wydawnictw z okazji Record Store Day 2014 to kilkaset pozycji. Wiele z nich będzie można kupić w Polsce. Główne obchody odbędą się w tę sobotę w Warszawie na dziedzińcu kamienicy Jabłkowskich i w klubie Powiększenie.

Reklama

Idea narodziła się w 2007 roku w Stanach. Kilkaset amerykańskich sklepów muzycznych (nie sieciówek) i ich zagranicznych odpowiedników przyłączyło się do świętowania dnia płyty. Ten dzień w wyjątkowy sposób ma łączyć artystów, sprzedawców i fanów fizycznych płyt, nie elektronicznych plików. Od początku ma poważnych patronów. Podczas pierwszej edycji byli to członkowie zespołu Metallica. Teraz jest nim Chuck D, współzałożyciel wprowadzonego w zeszłym roku do Rock and Roll Hall of Fame zespołu Public Enemy. Jego kapela też przygotowała na RSD specjalne analogowe wydawnictwa: reedycję ich drugiej płyty "It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back" z 1988 roku oraz podwójne wydanie ostatniego krążka "The Evil Empire of Everything". Zupełnie wyjątkową niespodziankę na ten dzień przygotował Jack White. Najpierw nagrał w studio w Nashville numer "Lazaretto" z nadchodzącej nowej solowej płyty, a do tego cover Elvisa Presleya "Power of my love". Następnie poinformował fanów, że materiał ze studia od razu wędruje do tłoczni i za cztery godziny będzie do kupienia. Po trzech godzinach i 55 minutach pierwsi fani czekający przy studiu trzymali winyl z tymi dwoma numerami Jacka White'a w ręku.

Specjalne płyty (koncertowe, single, niepublikowane materiały, reedycje) przygotowało setki wykonawców. Z okazji RSD można kupić chociażby wznowienie debiutu legendy soulu Otisa Reddinga "Pain In My Heart", zestaw hitów Ice-T, limitowaną wersję "Weird Scenes Inside The Goldmine" The Doors, maksisingla Joy Division "An Ideal for Living", wydawnictwa The Flaming Lips, Placebo, Jake'a Bugga, Davida Lyncha, Korn, Bruce'a Springsteena, Davida Bowiego, Soundgarden i R.E.M. Ci ostatni przygotowali czteropłytowy materiał z dwóch występów akustycznych "Unplugged: The Complete 1991 And 2001 Sessions" z lat 1991 i 2001.

Na polskie obchody specjalne krążki przygotowali rodzimi wydawcy. W ciągu dnia będzie można kupić wydawnictwa takich labelów jak Alkopoligamia, Asfalt Records, Bocian Records, Kayax, Prosto Label, Requiem Records i Wytwórnia Krajowa. Wieczorem zagrają z kolei m.in. Burn Reynolds i Maceo. Ci, którzy będą w tych dniach w Krakowie, powinni zajrzeć do sklepu Music Corner. Można tam kupić najnowszy krążek Pixies "Indie Cindy" w limitowanej dwupłytowej analogowej wersji z dodatkową płytą CD. To ich pierwsze studyjne dzieło od 1991 roku. Więcej szczegółów o RSD na stronach RecordStoreDay.com i S1warsaw.com.