– Dla muzyki, dla winyli, dla niezależnych sklepów muzycznych, dla ludzi, którzy tak jak ja oddychają muzyką 24 godziny na dobę – tak o Record Store Day mówi Lars Ulrich, perkusista zespołu Metallica, ambasadora tegorocznej edycji. To już ich drugi patronat. W 2008 roku, podczas pierwszego globalnego RSD, byli nieoficjalnymi ambasadorami. Metallica nie tylko daje swoje błogosławieństwo temu wydarzeniu. Jednym z jego najważniejszych aspektów są specjalne muzyczne wydawnictwa. Amerykanie też takie przygotowali. To płyta "Liberté, Égalité, Fraternité, Metallica! – Live at Le Bataclan. Paris, France – June 11th, 2003" z zapisem koncertu z paryskiego klubu. Dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany ofiarom zamachu terrorystycznego, do którego doszło tam w zeszłym roku podczas koncertu Eagles of Death Metal. Metallica wypuściła także ponownie swoje dwa pierwsze krążki "Kill 'Em All" i "Ride The Lightning". Dodatkowo zagra specjalny koncert 16 kwietnia w jednym z najbardziej znanych sklepów muzycznych w USA, kalifornijskim Rasputin Music założonym w 1971 roku.

Reklama

Lista specjalnych wydawnictw z okazji RSD, przede wszystkim na winylach, liczy kilkaset pozycji. Wśród nich są chociażby płyty zmarłego w styczniu Davida Bowiego, singiel z ostatniej płyty Muse "Reapers", "Well, Everybody's Fucking in a U.F.O." Roba Zombie zapowiadający jego nową płytę, znakomity przewodnik po klasycznym bluesie "The Rough Guide to East Coast Blues" czy soundtrack z najnowszych "Gwiezdnych wojen" – "Star Wars: The Force Awakens Soundtrack" na wyjątkowej płycie ze zdjęciem Sokoła Millennium. Zresztą większość wydawnictw została opatrzona wyjątkowymi okładkami. Wiele z nich można znaleźć na specjalnej liście na stronie RecordStoreDay.com.

Reklama

W Polsce świętować będzie można w kilkunastu sklepach, m.in. w Poznaniu, Krakowie, Warszawie i we Wrocławiu. W stolicy główna impreza odbędzie się w sobotę w klubokawiarni "Miłość". Swoje płyty wystawi tu wielu niezależnych wydawców i sklepów, m.in. Asfalt Records, Alkopoligamia.com, Bocian Records, Bôłt Records, Black Goodies Record Store, BDTA, Fonografika, For Tune, Gusstaff Records, Lado ABC, SideOne, Thin Man Records, U Know Me Records.

Od kilku lat wokół Record Store Day narastają kontrowersje. W początkowo niezależne święto coraz śmielej zaczęły wkraczać wielkie wydawnictwa, co powoduje m.in., że małe labele mają problemy z promocją swoich płyt i ich wyprodukowaniem. Globalna popularność tego święta przekłada się też jednak na liczbę sklepów z winylami. W samej stolicy pojawiło się ich w ostatnim czasie kilka. Warto o nie dbać i do nich zaglądać. Nie tylko w ten wyjątkowy Record Store Day.