Przychody rynku muzycznego na świecie wzrosły o 9,7%. W Polsce łączna wartość sprzedaży fizycznej i cyfrowej wyniosła blisko 300 mln zł, a cały rynek wzrósł o prawie 3% w stosunku do roku poprzedniego i niemal 12 procent w ciągu dwóch lat – Związek Producentów Audio Video oraz Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) podsumowały rok na rynku muzycznym.

Reklama

Podana w raporcie kwota - 300 milionów złotych - oznacza, że przeciętny Polak na muzykę wydał 7,89 złotego. Oznacza to, że rocznie kupujemy około 1/5 nowej płyty kompaktowej.

To oczywiście więcej niż w poprzednich latach - dwa lata temu było to 6,57 zł. Polski rynek różni się tym od zagranicznych, że wciąż przywiązani jesteśmy do nośników fizycznych, wśród których prym widzie płyta kompaktowa.

Media

W Polsce sprzedaż fizyczna wypracowała w roku ubiegłym przychód na poziomie prawie 195 mln zł, co stanowi spadek o niecałe 8%. Repertuarowo na nośnikach fizycznych wzrost odnotowała jedynie muzyka klasyczna: 9 mln 270 tys. zł zostało wypracowane dzięki wzrostowi na poziomie 6,2% i wygenerowało 4,8% obrotu sprzedaży nośników fizycznych. Artyści krajowi i zagraniczni podzielili polski rynek nośników fizycznych praktycznie po równo, z lekką przewagą dla artystów światowych.

Stabilny wzrost notują także płyty winylowe. W Polsce w 2018 roku wypracowały obrót na poziomie ponad 31 mln zł, przejmując przeszło 16% przychodu z nośników fizycznych. Wynik ten przełożył się na wzrost sprzedaży czarnych krążków o 8,6% w stosunku do roku poprzedniego.

Na poniższej grafice widać wyraźnie, jak polski rynek różni się od światowego.

Media
Reklama

Na świecie zacierają ręce. To kolejny rok dużego wzrostu, który wypracowany jest głównie dzięki streamingowi. Jak widać jednak, daleko tu jeszcze do wyników z początku wieku. Jesteśmy gdzieś pomiędzy wynikiem z roku 2006 i 2007. By branża powróciła do wyników z 2001 roku (o wspaniałych latach dziewięćdziesiątych nawet nie wspominamy) potrzebnych jest jeszcze kilka lat rozwoju.

Media

A oto top 10 artystów z runku światowego.

1. Drake
2. BTS
3. Ed Sheeran
4. Post Malone
5. Eminem
6. Queen
7. Imagine Dragons
8. Ariana Grande
9. Lady Gaga
10. Bruno Mars