Tylko 32 miliony płyt CD z muzyką sprzedano w całym 2018 roku na Wyspach Brytyjskich. Wynik to wymowny i dramatyczny, jeśli porównamy do tego, co działo się dekadę temu. W 2008 roku sprzedano aż 134 miliony płyt, czyli ponad sto milionów więcej. Czemu tak się dzieje?

Reklama

Winny wszystkiemu jest oczywiście wszechobecny streaming, który odpowiada za zdecydowaną większość sprzedawanej muzyki. Brytyjczycy - podobnie jak mieszkańcy wielu innych państw - zamiast kupować płyty fizycznie, posiadając nośnik, płacą abonament miesięczny za dostęp do kilku milionów płyt na raz.

Również to, co miało być wybawieniem dla sklepów płytowych i dawnej formy posiadania muzyki powoli dochodzi do masy krytycznej. W Wielkiej Brytanii sprzedano 4,2 miliony płyt winylowych, a wzrost ich sprzedaży jest symboliczny, wyniósł niecałe 1,5 procenta rok do roku.

To jasno pokazuje w którą stronę zmierza rynek muzyczny. Pytany przez BBC słynny rockman Jack White widzi następną dekadę jasno: "To będzie streaming plus winyl. Streaming w samochodzie i kuchni, winyl w salonie i sypialni. Będą tylko te dwa formaty. I naprawdę dobrze mi z tym".

Dziesięć najchętniej kupowanych albumów na winylu w 2019 roku w Wielkiej Brytanii.

1. Arctic Monkeys - Tranquility Base Hotel and Casino
2. Various Artists - The Greatest Showman
3. Fleetwood Mac - Rumours
4. Queen - Greatest Hits
5. Pink Floyd - Dark Side Of The Moon
6. George Ezra - Staying At Tamara's
7. Nirvana - Nevermind
8. Oasis - (What's The Story) Morning Glory
9. David Bowie - Legacy
10. Amy Winehouse - Back To Black
Trwa ładowanie wpisu