Jak poinformowała PAP w imieniu organizatorów wydarzenia Beata Mąka, ważną częścią festiwalu będą Jarocińskie Rytmy Młodych - konkurs dla młodych, obiecujących artystów, mający swoje korzenie jeszcze w latach 70-tych XX wieku. Laureaci Jarocińskich Rytmów Młodych zaprezentują się publiczności pierwszego dnia festiwalu. Zwycięzca wystąpi drugiego dnia podczas koncertu transmitowanego przez ogólnopolską telewizję - podała.

Reklama

Także w sobotę zaplanowano koncerty jubileuszowe Renaty Przemyk oraz zespołu Sebastian Riedel & Cree. Renata Przemyk debiutowała w Jarocinie w 1989 roku. Jubileuszowy koncert zespołu Cree z pewnością zainteresuje nie tylko fanów rocka, stylem przypominającego muzykę lat 60. i 70. Podczas Jarocin Festiwal 2019 premierę będzie miał wyjątkowy projekt: Marek Piekarczyk, Piotr Cugowski i Damian Ukeje wykonają partie wokalne, jako trio na głosy w aranżacjach rockowych – podała Beata Mąka.

Jubileusz 40-lecia zespołu Dżem i polskie gwiazdy

W niedzielę jubileusz 40-lecia działalności świętować będzie na jarocińskiej scenie legenda polskiej muzyki – zespół Dżem. Zespół był pierwszym odkryciem Jarocina, a później w swej twórczości łączył rocka, bluesa, reggae, country. W niedzielę na scenie Jarocin Festiwal 2019 wystąpią też inni świetni artyści: Marek Piekarczyk, Kasia Kowalska, Sebastian Riedel, Renata Przemyk, Róże Europy, Happysad, Sidney Polak, Lemon, Mrozu, Tabu, Grubson i Marcelina – poinformowała Beata Mąka.

Koncert zakończy w nocy z niedzieli na poniedziałek występ True Colors Band & DJ Live.

W lipcu przypada 25. rocznica śmierci legendarnego wokalisty Dżemu - Ryszarda Riedla. W niedzielę w Spichlerzu Polskiego Rocka odbędzie się spotkanie autorskie z Marcinem Sitko, autorem książki "Rysiek Riedel we wspomnieniach". Z akustycznym koncertem wystąpi w Spichlerzu Sebastian Riedel.

Spotkanie wzbogaci wystawa pamiątek po Ryśku Riedlu i wspólne wysłuchanie niepublikowanych nagrań. Te nagrania dołączone są do książki zawierającej także wiele niepublikowanych wcześniej wspomnień i fotografii – poinformowała Beata Mąka.

Jarocińskie Rytmy Młodych

Zwycięzcę Jarocińskich Rytmów Młodych wybierze publiczność w głosowaniu SMS-owym. W sobotę zaprezentują się: Jagoda Kret, Izzy & The Black Trees oraz Para. Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę wartości 15 tys. zł na nagranie singla w profesjonalnym studiu oraz na realizację teledysku.

Reklama

W doborze ostatecznej trójki laureatów, którzy ubiegać się będą o tytuł zwycięzcy Jarocińskich Rytmów Młodych pomagała komisja konkursowa, której przewodniczył Marek Piekarczyk. Spośród blisko 100 zgłoszeń, które wpłynęły do konkursu, jury wyłoniło 12 artystów. W maju i czerwcu prezentowali się oni w Spichlerzu Polskiego Rocka podczas koncertów eliminacyjnych.

W tym roku w trakcie festiwalu propagowana będzie idea przeszczepów ratujących ludzkie życie. Jarocin Festiwal 2019 rozpocznie w sobotę po południu występ zespołu HLA 4transplant, którego perkusistą jest założyciel Fundacji dla Transplantacji, warszawski kardiochirurg dr Zygmunt Kaliciński.

W weekend w Jarocinie odbędzie się także kilkanaście koncertów, zjazd motocyklistów, festiwal food trucków oraz rockowe animacje dla dzieci. Okołofestiwalowa strefa ruszyła na jarocińskim rynku w piątek. W niedzielę w ruinach kościoła św. Ducha w Jarocinie odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłych muzyków.