Na terenie całej Hiszpanii odbędą się m.in. koncerty muzyki Chopina, wystawy, pokazy filmowe. Jak zaznaczyła Karasek, przygotowania do świętowania rocznicy są jeszcze w toku i szczegółowy program wydarzeń będzie podany później.

W skład tworzonego Komitetu Honorowego Obchodów Chopinowskich w Hiszpanii ma wejść m.in. minister spraw zagranicznych Hiszpanii Miguel Angel Moratinos.

Oficjalnie Rok Chopinowski w Hiszpanii zainauguruje na początku marca w Madryckim Audytorium Narodowym uroczysty koncert polskiej orkiestry Sinfonia Juventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego. Koncertowi patronują: król Juan Carlos i królowa Zofia oraz prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką. Ten sam koncert może zostać powtórzony w Portugalii i w Palma de Mallorca, na Balearach.

W marcu odbędzie się w Bilbao (Kraj Basków) wielki międzynarodowy festiwal "Wokół Chopina", którego organizatorem są instytucje lokalne. Instytut Polski zapowiedział na listopad festiwal chopinowski w Cuenca.

Między październikiem a listopadem roku 2010 zaplanowano w kilku ośrodkach centrum sztuki Caixa Forum w Madrycie i innych miastach Hiszpanii cykl koncertów chopinowskich. Oprócz tego madrycki teatr "Replica" przygotowuje spektakl teatralny na podstawie listów Chopina i George Sand.

Pod koniec października w madryckim centrum sztuki Teatros del Canal odbędzie się "Dzień z Chopinem"; wystąpią pianiści polscy i hiszpańscy. Przewidziano także spektakl baletowy do muzyki Chopina oraz liczne imprezy muzyczne skierowane do dzieci - poinformowała Karasek.

Rocznica urodzin polskiego kompozytora szczególnie uroczyście będzie celebrowana na Balearach, gdzie lokalne władze oficjalnie ogłosiły rok 2010 Rokiem Chopina. Premier lokalnego rządu Francesc Antich powołał komitet honorowy obchodów, w którego skład wszedł m.in. ambasador RP w Hiszpanii Ryszard Schnepf.


W ramach obchodów na Balearach przewidziane są m.in. programy edukacyjne skierowane do uczniów szkół średnich, koncerty miejscowej orkiestry symfonicznej, wystawa pamiątek po Chopinie i jego muzie - francuskiej pisarce George Sand.

Fryderyk Chopin przebywał od grudnia 1838 do lutego 1839 w górzystej miejscowości Cartuja de Valdemossa na Majorce, 17 km od stolicy wyspy - Palma de Mallorca. To właśnie tam ukończył cykl 24 preludiów.

W klasztorze kartuzów w Valldemossa odbędzie się w sierpniu Festival Chopin 2010, zorganizowany przez Associacio Festivals Chopin de Valldemossa. Będzie można także obejrzeć ekspozycję muzealną poświęconą sławnej parze - m.in. listy i rękopisy, portrety i szkice oraz oryginalne pianino Pleyel, na którym komponował Chopin. W muzeum jest także pośmiertna maska Chopina oraz pukiel jego włosów, który zachowała w książce George Sand.

Nie przypadkiem wybrano Majorkę na miejsce kolejnych polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, które odbędą się w październiku lub w listopadzie 2010 - zauważyła Karasek.

Jak poinformowała Agata Witosławska z Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), wiele polskich biur podróży wprowadziło do swojej oferty z okazji Roku Chopinowskiego wycieczki tematyczne po Polsce szlakiem wybitnego kompozytora. Melomani z całego świata będą mogli odwiedzić w Warszawie i Żelazowej Woli miejsca związane z życiem artysty. POT organizuje akcje promocyjne skierowane do hiszpańskich operatorów turystycznych, aby wprowadzili do swojej oferty turystycznej "szlak chopinowski".

Małgorzata Naimska przedstawiła propozycje kulturalne Warszawy związane z Rokiem Chopinowskim i zaproponowała zorganizowanie w jednym z parków madryckich koncertu na wzór tych, które odbywają się w Łazienkach.