www.polskayear.pl

Reklama"Rok Polski w Wielkiej Brytanii trwać będzie dłużej niż 12 miesięcy - ok. 16 miesięcy. Do tej pory zrealizowaliśmy około połowę zaplanowanych w sezonie projektów, w których udział wzięło niemal dwa miliony osób" - oznajmił Paweł Potoroczyn, szef Instytutu Adama Mickiewicza, koordynującego "Polska! Year".

"Polska! Year" to w sumie ponad 200 wydarzeń w 26 miastach Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej i Walii, w tym ponad 50 koncertów, 50 wystaw, 20 projektów teatralnych i tanecznych, 12 konferencji, wiele publikacji. W minionym roku organizatorzy koncentrowali się na promocji polskich sztuk wizualnych, w roku 2010 większość wydarzeń związana będzie z polską muzyką, zwłaszcza muzyką Fryderyka Chopina - ze względu na obchodzony właśnie rok polskiego kompozytora.

W programie "Polska! Year" w 2009 roku dużym zainteresowaniem publiczności i brytyjskich mediów cieszyły się m.in. wystawy polskiej sztuki prezentowane w prestiżowych i popularnych galeriach: Tate Britain, Whitechapel Gallery, Barbican Centre, Modern Art Oxford. "Niegdyś wszechobecne pokolenie młodych artystów brytyjskich wchodzi już w wiek średni. Na scenie pojawiają się nowi - młodzi artyści polscy. Począwszy od Roberta Kuśmirowskiego i jego mrocznej atrapy bunkra z drugiej wojny światowej w Barbican () trudno jest nie zauważyć fali polskiej sztuki współczesnej w stolicy" - napisała dziennikarka "The Art Newspaper" o polskich reprezentantach sztuk wizualnych.Podczas ubiegłorocznego London Design Festival doceniono polskie wzornictwo. Prace polskich projektantów trafiły na strony najbardziej opiniotwórczych brytyjskich dzienników m.in. "Financial Times". Miesięcznik "Blueprint" z okazji wystawy "Open Poland. Architecture and Identity" w londyńskim Royal Institute of British Architects poświęcił znaczną część październikowego numeru polskim architektom, prognozując, że "utalentowani młodzi polscy architekci prawdopodobnie będą w najbliższych latach wywierać silniejszy wpływ na światową scenę". Ważnym wydarzeniem minionego roku była pierwsza wystawa polskiej sztuki w Tate Britain, prezentująca blisko 20 prac polskich artystów, m.in. Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Pankiewicza.

Rok 2010 będzie poświęcony w dużej części polskiej muzyce. 19 stycznia w londyńskim Southbank Centre, z okazji rocznicy, zainaugurowany zostanie cykl koncertów "Chopin at 200: Celebrating a Musical Imagination". Cykl potrwa do 29 kwietnia, a wśród wykonawców znajdą się wybitni interpretatorzy muzyki polskiego kompozytora, m.in. Krystian Zimerman, Maurizio Pollini i Kevin Kenner.

W lutym uczczona zostanie pamięć Romana Maciejewskiego (1910-1998). 4 lutego, w 100. rocznicę urodzin kompozytora, podczas koncertu w Westminster Cathedral, wykonane zostanie Requiem Maciejewskiego; koncert transmitowany na żywo będzie przez BBC Radio 3.

W maju (29-31) zaplanowano "Nigel Kennedy´s Polish Weekend" - projekt poświęcony Polsce, którego kuratorem będzie słynny brytyjski skrzypek na stałe mieszkający w Krakowie, choć czas wolny też spędza w swojej posiadłości Malvern w hrabstwie Worcestershire. W programie znajdą się koncerty polskiej muzyki klasycznej i jazzowej z udziałem Kennedy'ego, a także zaproszonych przez niego polskich muzyków klasycznych, jazzowych i folkowych.