Z okazji Roku Fryderyka Chopina na MIDEM znalazło się wiele chopinowskich akcentów. Na fasadzie festiwalowego pałacu, w którym odbywają się co roku MIDEM, zawisł ogromny plakat z wizerunkiem Chopina i napisem "Chopin 2010". Organizatorami polskiego pawilonu na MIDEM, usytuowanego w sekcji "Classic and Jazz", są Instytut Adama Mickiewicza oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Odwiedzający polskie stoisko mogą zapoznać się z dorobkiem fonograficznym polskich wydawnictw, uzyskać informacje o obchodach Roku Chopinowskiego, a także otrzymać rozmaite upominki związane z Polską i Chopinem. "Chwalimy się Chopinem, bo jest to nasze największe dobro narodowe; z okazji Roku Chopinowskiego naszym głównym motywem jest tematyka chopinowska" - powiedziała kurator pawilonu Kamila Zagórowska z Instytutu Adama Mickiewicza.
"Naszym podstawowym celem jest wypromowanie Roku Chopinowskiego jako wydarzenia o światowym zasięgu. Dlatego Narodowy Instytut Fryderyka Chopina nie tylko oferuje nagrania na instrumentach z epoki Chopina, ale organizuje też wtorkową konferencję prasową na temat obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce i na świecie. Instytut przyczynił się też bardzo do uświetnienia gali rozdania MIDEM Classical Awards zaplanowanej na wtorek" - mówi Zagórowska.
Podczas gali zostaną wręczone dwie nowe nagrody związane z obchodami Roku Chopinowskiego - Best Ever - dla najlepszego nagrania kompozycji Chopina do tej pory, oraz nagroda The Special Chopin Award, która przyznawana będzie od tej edycji MIDEM co roku - za najlepsze nagranie dzieł Chopina w minionym sezonie. Jest to nagroda ufundowana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina; jej laureat otrzyma statuetkę przygotowywaną przez Jerzego Dobrzańskiego na podstawie rzeźby Bolesława Biegasa: "Chopin. Harfa Natchnienia".
Polskim akcentem podczas wtorkowej gali będzie także występ Sinfonietti Cracovii oraz 14-letniego pianisty Jana Lisieckiego. Polska orkiestra będzie towarzyszyła wszystkim wykonawcom, którzy wystąpią podczas uroczystości. Choć Chopin jest tematem wiodącym polskiej prezentacji, na samej górze polskiego pawilonu zawisło hasło: "Polska. More than Chopin". Ma ono zwrócić uwagę, że Polacy mają w branży muzycznej do zaoferowania wiele innych pozycji związanych z muzyką klasyczną i jazzową. "Prezentujemy rozmaite wydawnictwa - te, które zajmują się klasyką, ale też wydawnictwa muzyczne zajmujące różnym rodzajem muzyki, mające jednak często w swej ofercie nagrania Chopina" - powiedziała Zagórowska.
Targi MIDEM to najważniejsze i największe targi fonograficzne na świecie. Przez kilka lat Polska w ogóle nie była na nich reprezentowana. W ubiegłym roku minister kultury Bogdan Zdrojewski powierzył zorganizowanie narodowego pawilonu Instytutowi Adama Mickiewicza. Stoisko odwiedziło wówczas 2,5 tys. osób. "Stoisko przyciągało ludzi m.in. bardzo atrakcyjną formą wizualną. Rozeszła się fama, nie tylko po Midem, ale po całym Cannes, że Polacy mają bardzo ładny pawilon, dlatego w tym roku stoisko jest podobne. Przebudowaliśmy jedynie pawilon, aby był bardziej funkcjonalny, by rzeczywiście było to wygodne, przyjazne miejsce spotkań wszystkich tych, którzy chcą nawiązać kontakty z Polską branżą muzyczną" - podkreśliła rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza Magdalena Mich.
Autorem koncepcji artystycznej polskiego pawilonu narodowego jest Boris Kudlicka, zaprojektowany został przez Hannę Tylżanowską oraz projektanta Jurka Jagodę.
Targi MIDEM to miejsce prezentacji i promocji kultury muzycznej. Obecność na targach, które gromadzą w jednym miejscu wydawców nagrań z całego świata, daje możliwość prezentacji oferty polskich wydawców płyt oraz organizatorów życia muzycznego. Tegoroczne targi potrwają do wtorku.