Premierę płyty poprzedziła w czwartek konferencja prasowa z udziałem artystów oraz przedstawicieli Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi (FRK), która realizuje budowę sztucznej komory serca. Płytę nagrano w 25. rocznicę pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Przeszczep ten w listopadzie 1985 r. przeprowadził w Zabrzu zespół Zbigniewa Religi.

Reklama

Na płycie usłyszeć będzie można interpretacje piosenek zmarłych już artystów (m.in. Czesława Niemena, Marka Grechuty, Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego) w wykonaniu 13 polskich piosenkarzy i aktorów. W nagraniu płyty udział wzięli m.in. Stanisław Sojka, Maciej Maleńczuk, Mieczysław Szcześniak, Małgorzata Kożuchowska.

W finałowej piosence - "What a wonderful world" Louisa Armstronga, która była ulubioną piosenką Zbigniewa Religi, wystąpili wszyscy zaangażowani w projekt wykonawcy. Solistom towarzyszy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej."Jest to wspaniały prezent na święta" - powiedziała przed premierą "Cudownego świata" Małgorzata Walewska, śpiewaczka operowa, której wykonanie piosenki "Nim przyjdzie wiosna" znalazło się na płycie.

Całkowity dochód ze sprzedaży płyty przeznaczony zostanie na budowę pozaustrojowego systemu wspomagania serca dla dzieci. Budowę aparatury, finansowaną z pieniędzy zebranych wyłącznie ze zbiórek publicznych, rozpoczęto w 2008 r. w należącej do FRK Pracowni Sztucznego Serca.

"Urządzenie przeznaczone ma być dla dzieci w wieku szkolnym, o masie ciała między 20 a 40 kg" - powiedział Jan Sarna, dyrektor generalny FRK. Jak wyjaśnił, sztuczna komora serca ma być "pomostem życia", bo "urządzenie przejmie funkcje serca pacjenta na czas oczekiwania na przeszczep". Dodał, że w niektórych przypadkach dzięki sztucznemu serca możliwe jest uniknięcie przeszczepu, jeśli odciążone, chore serce samo się zregeneruje.Jak wytłumaczył Jan Sarna, sztuczne serce dla dzieci powstało już w Niemczech, ale jest to urządzenie bardzo drogie i niewiele krajów na świecie je stosuje. Polskie serce ma być wielokrotnie tańsze. "Sądzimy, że będziemy mogli pokazać prototyp w wersji klinicznej pod koniec przyszłego roku" - powiedział w rozmowie z PAP.

FRK powstała w 1991 r. z inicjatywy prof. Zbigniewa Religi. Fundacja posiada własny ośrodek badawczy - Instytut Protez Serca, w ramach którego znajduje się Pracownia Sztucznego Serca. Naukowcy zatrudnieni przez FRK pracują także nad sztucznym sercem dla dorosłych, sztucznymi zastawkami czy nad budową robotów kardiochirurgicznych.

Reklama

"Cudowny świat" to pierwsze wydawnictwo płytowe Fundacji, ale nie pierwszy projekt artystyczny. W ramach swoich działań fundacja od wielu lat organizuje już charytatywne koncerty i nagrania telewizyjne.