Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. W tej edycji nagrody "Złoty Fryderyk" za całokształt osiągnięć artystycznych przyznano Wojciechowi Młynarskiemu w kategorii muzyka rozrywkowa, Włodzimierzowi Nahornemu w kategorii muzyka jazzowa oraz Jerzemu Maksymiukowi w kategorii muzyka poważna.

Reklama

"Nagroda Fryderyków jest ostoją honorowania twórców z tzw. wyższej półki. Podział na sekcje i zatrudnianie do ich oceny specjalistów daje nam pewność, że będziemy honorować zarówno w dziedzinie jazzu, muzyki poważnej jak i rozrywkowej rzeczy najbardziej wartościowe" - powiedział Piotr Metz, dziennikarz muzyczny i członek Akademii Fonograficznej.

W kategorii muzyka rozrywkowa największe szanse na zdobycie Fryderyka ma Monika Brodka, która ma najwięcej, bo aż dziewięć nominacji, m.in. za album roku pop oraz piosenkę roku. Tuż za nią w rywalizacji o Fryderyka uplasowali się Czesław Mozil z siedmioma oraz zespół Acid Drinkers z sześcioma nominacjami do nagrody. W sekcji jazzowej Robert Kubiszyn zdobył nominacje we wszystkich, czterech kategoriach. Również cztery nominacje, w tym dwie w kategorii jazzowy album roku, zdobył Adam Pierończyk.

W sekcji muzyki poważnej dwie nominacje w kategorii album roku oraz kompozytor roku zdobył Wojciech Kilar. Na nagrodę dla najlepszego kompozytora szansę mają również Krzysztof Penderecki, Rafał Augustyn, Marian Borkowski oraz Krzysztof Herdzin.

W tym roku do Biura Akademii Fonograficznej wpłynęło 726 zgłoszeń we wszystkich kategoriach. Tegoroczna edycja Fryderyków obejmuje wydawnictwa opublikowane między 1 grudnia 2009 roku, a 30 listopada 2010 roku. Nominowanych wytypowali drogą głosowania członkowie Akademii Fonograficznej i to oni wyłonią zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Członkami działającej od 1999 roku Akademii Fonograficznej, są m.in. Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Zygmunt Staszczyk i Kayah.

Najwięcej w historii statuetek i nominacji do Fryderyków otrzymała Katarzyna Nosowska i zespół Hey. We "Fryderykowej czołówce" znajdują się też Kayah, Grzegorz Turnau oraz Myslovtiz. Gala wręczenia Fryderyków 2011 odbędzie się w Fabryce Trzciny w Warszawie 9 maja. Uroczystość będzie emitowana przez TVP1.