10. Tiga

Stawkę otwiera producent i DJ, chłopiec malowany z krainy syropem klonowym płynącej. Na dobrą sprawę jego twarz waha się między wystraszonym britpopem, a nieugiętym tygrysem parkietu. Jego zamiłowanie przekłada się również na teledyski. W debiutanckim wideo "Sunglasses At Night" zagrała ikona transseksualizmu Amanda Lepore.

Zobacz wideo "Sunglasses At Night" >>>


9. Boy George

Człowiek, który w swoim pseudonimie artystycznym zawarł człon wskazujący płeć. I słusznie. Swoim kontrowersyjnym wyglądem dorobił się marki na tyle silnej, że porzucił rodzimy zespół Culture Club i zaczął karierę solo. Nie jest jednak chłopcem grzecznym jak malowany. W 2005 roku został skazany za posiadanie narkotyków, a w grudniu zeszłego roku za pobicie męskiej prostytutki narodowości norweskiej.

Boy George jak malowany >>>>


8. Brian Molko

Androgyniczna twarz formacji Placebo. Image muzyka to efekt dominującego ojca - bankiera, który zabraniał mu artystycznej ekspresji. W ramach młodzieńczego buntu Brian zaczął stosować szminkę, cień do powiek oraz inne mazidła. O ile w konserwatywnym domu spotkało się to z chłodnym przyjęciem, o tyle fani najwyraźniej cenią sobie odrobinę rozmyty wygląd muzyka.

Śliczna, długowłosa... Ups! Śliczny, długowłosy Molko >>>


7. Michał Wiśniewski

Pierwszy (i nie jedyny - na szczęście?) polski akcent w zestawieniu. Niezapomniany lider zespołu "Ich jeden, ona i tamten" oraz pierwsza polska gwiazda, która ze swojego życia uczyniła reality show. Niedopasowanie kolorystyczne doprowadziło do rozstania z inną polską gwiazdą - Mandaryną. Legiony antyfanów odetchnęły z ulgą, że przestaną się rozmnażać. Historia uczy, że jak w przypadku Księstwa Warszawskiego, radość była przedwczesna.


6. Marilyn Manson

Demoniczy image i nadwaga zapakowane w lateks. Artysta zbudował swój wizerunek głównie na skandalach. Pełni honorową funkcję kapłana w kościele Szatana (jednak nie jest aktywnym członkiem - tytuł nadał mu LaVey). Manson ma również ciągoty do kinematografii. Jedną z jego najsłynniejszych ról jest aktor porno w "Zagubionej Autostradzie" Lyncha.

Malowana zgraja z Marilyn Manson >>>


5. X Japan

Za całokształt twórczości. Bez zbędnych stereotypów można stwierdzić, że mieszkańcy kraju Kwitnącej Wiśni to specyficzny naród. Wygląd X Japan to podkreślenie przegiętego KISS kolorystyką anime i iście samurajskim poświęceniem dla image. Motto zespołu - "Psychodeliczna Przemoc - Zbrodnia Wizualnego Szoku" - oddaje sedno sprawy

KISS + anime = X Japan >>>


4. Nergal

Kolejny Polak w zestawieniu. W cywilu chłopak Dody, na scenie maluje twarz na biało i ubiera skórzaną spódnicę. Mimo iż wizualnie i brzmieniowo odbiega nieco od Chopina czy Pendereckiego, pozostaje najbardziej znanym polskim muzykiem za granicą i nawet najbardziej cierpiętnicze miny elit tego nie zmienią.

Behemoth w piosence "Ov Fire And The Void" >>>


3. KISS


Kolejna grupa wymieniona w zestawieniu. Jako pierwsi wprowadzili ostre makijaże, fikuśne kostiumy i wszystko, co można by określić mianem cyrku na scenie. Mimo groźnego dla zdrowia stężenia tandedy nie obyło się bez kontrowersji. Jedno z rozwinięć nazwy miało brzmieć "Knights In Satanic Service"

Czarno-białe malunki to ich specjalność >>>


2. Gaahl

Jedna z upadłych ikon black metalu. Dawny frontman satanistycznego Gorgoroth, oskarżany o liczne pobicia i obrazę uczuć religijnych, między innymi w głośnym procesie w Polsce. Wszystko się jednak rozsypało, gdy ogłosił, że jest gejem i wspólnie ze swoim partnerem właśnie projektują linię damskiej odzieży letniej.1. Bill Kaulitz

Czyli frontman (imię w każdym razie wskazuje, że "man") zespołu Tokio Hotel. Zespół sam w sobie interesujący ze względu na rozpędzoną machinę marketingową, która pcha cały teatrzyk. Mimo iż klasyfikowani jako pop-rock upierają się, że posiadają własny, unikalny styl muzyczny. Pierwotnie nazywali się Devilish, ale nie chcieli mieć mrocznego image. Udało się.

Oto najdelikatniejszy chłopiec malowany show biznesu >>>


...i absolutny numer jeden: Andrij Danyłka

Ukraiński muzyk podniósł tandetę na poziom nigdy wcześniej niespotykany. Wszystko zaczęło się od kabaretowej postaci Wierki Serdiuczki, która podbiła serca mieszkańców byłego ZSRR. Dla Wierki nie ma granic obciachu, a oczarowany jego imagem Michał Wiśniewski stworzył postać Reni Pączkowskiej. Ich wspólna płyta w Polsce wywołała mniej więcej tyle entuzjazmu, co inny import ze wschodu - socjalizm w wydaniu radzieckim.

p