Sława Przybylska uhonorowana w Opolu. Wielki powrót legendy PRL-u [ZDJĘCIA]
1 Sława Przybylska (a właściwie Stanisława) przyszła na świat w Międzyrzecu Podlaskim w 1932 roku. – Moja młodość była smutna i chmurna – wspominała artystka. – Na moich oczach zastrzelili sąsiada, który nieraz mnie głaskał i częstował cukierkami, ponieważ nie miał własnych dzieci. Na całe życie pozostało mi poczucie tragizmu. Wymyśliłam osobisty pomnik pamięci poprzez śpiewanie – mówiła. Po II wojnie światowej córka Józefa i Marianny Przybylskich wychowywała się w Domu Młodzieży w Krzeszowicach. Absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych, studiowała handel zagraniczny w Szkole Głównej Służby Zagranicznej. Udzielała się artystycznie już w czasie studiów, ale scenie muzycznej zadebiutowała pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku.
PAP Archiwalny / Eugeniusz Wołoszczuk
2 Tak legenda piosenki wspominała swoje pierwsze kroki na scenie: – Występowałam w kabarecie "Stodoła” (przedtem był Studencki Teatr Satyryków w Warszawie), kiedy ogłoszono dwa konkursy – radiowy, wymyślony przez Szpilmana, i telewizyjny. Zgłosiło się kilka tysięcy śpiewających amatorów. Ja zgłosiłam się w tajemnicy przed kolegami, żeby w razie niepowodzenia mnie nie wyśmiali. Kiedy zobaczyli podczas transmisji, że w jednym i drugim przypadku dostałam pierwszą nagrodę – głównym jurorem w konkursie radiowym był Jerzy Waldorff – podobno w "Stodole” podnieśli taki wrzask, że słychać było na ulicy – mówiła Przybylska w rozmowie z "Nową Trybuną Opolską".
PAP Archiwalny / Marian Sokołowski
3 Gdy w 1958 roku zaśpiewała piosenkę "Pamiętasz była jesień…", piękny utwór z filmu "Pożegnania" nuciła cała Polska. Tak, jak następne przeboje Sławy Przybylskiej: "Nie kochać w taką noc to grzech”, "Wspomnij mnie", "Spróbujmy jeszcze raz" czy "Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Wokalistka nagrała w sumie 14 albumów studyjnych. Ostatni, kolekcja "40 piosenek Sławy Przybylskiej" ukazała się w 2009 roku. Dwa lata wcześniej artystka obchodziła 50-lecie działalności artystycznej i pojawiła się na koncercie "Sława w piosenkę zaklęta" zorganizowanym w jej rodzinnym mieście.
AKPA
4 W ostatnim dniu 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Sława Przybylska została uhonorowana Diamentowym Mikrofonem, nagrodą ustanowioną z okazji 70. polskiej radiofonii. – Dziękuję za tę nagrodę i życzę Polskiemu Radiu, by nieustannie rozwijało wyobraźnię słuchaczy, cieszyło pięknym słowem i muzyką oraz było przyjacielem ludzi – powiedziała.
PAP Archiwalny / Ryszard Okoski
5 Diamentowy Mikrofon to nagroda ustanowiona i przyznana po raz pierwszy 28 stycznia 1995 r. z okazji 70. polskiej radiofonii. Wśród jej dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in.: Stefania Grodzieńska, Ksawery Jasieński, Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Bohdan Tomaszewski, Jerzy Waldorff, Maria Koterbska, Czesław Miłosz, Papież Jan Paweł II, Jan Nowak-Jeziorański, Włada Majewska, Zbigniew Zapasiewicz, Tadeusz Sznuk, Wojciech Młynarski, Irena Santor czy Danuta Szaflarska. Teraz do szacownego grona dołączyła Sława Przybylska.
AKPA