Q-Tip, który wystąpi w sobotę, 20 sierpnia o 22.00 na Coke Stage, miał okazję spotkać się już kilkakrotnie z Kanye Westem. Wkrótce na rynku pojawi się album "Watch The Throne" – album Jaya-Z i Kanye Westa, współprodukowany przez Q-Tipa, a już dziś możemy szykować się na Coke Live Music Festival, na którym artyści zagrają tego samego dnia, ale na różnych scenach.

Reklama

Q-Tip to jedna z najważniejszych postaci w historii hip-hopu. Przez 10 lat stał na czele kultowej formacji A Tribe Called Quest, która reaktywowała się 5 lat temu, i od tego czasu sporadycznie koncertuje. Charakterystyczny, niezwykle płynny styl rymowania nowojorczyka oraz tematyka jego tekstów sprawiły, że jest on uważany za jednego z najważniejszych raperów na świecie, wpisując się w nurt organicznego hip-hopu reprezentowany także przez Commona, The Roots i De La Soul.

W 1988 roku Q-Tip wraz innym raperem Phife Dawgiem i producentem Ali Shaheedem Muhammadem założył grupę A Tribe Called Quest. Okres funkcjonowania tej formacji przypadł na złotą erę gatunku – to wtedy ukształtowały się granice hip-hopu, powstało najwięcej kultowych nagrań, a młodzi artyści zwracali szczególną uwagę na dziedzictwo kulturowe, nawiązując do jazzu i funku. Grupa wchodziła w skład nieformalnego kolektywu The Native Tongues wraz z takimi legendami jak De La Soul i Jungle Brothers, a jej płyty – "People's Instinctive Travels and the Paths of Rhythm", "The Low End Theory" i "Midnight Marauders" – uważane są za kamienie milowe hip-hopu.

Po zawieszeniu działalności grupy, Q-Tip rozpoczął solową karierę. Dwa single "Vivrant Thing" i "Breathe & Stop" podgrzały atmosferę przed wydaniem dobrze przyjętego debiutu - "Amplified", który ukazał się jeszcze w XX wieku. Mimo sukcesu pierwszej płyty, Q-Tip postanowił kolejny raz pójść własną drogą, nie godząc się na żadne kompromisy. Efektem eksperymentów z brzmieniem i stylistyką była płyta "Kamaal/The Abstract", która została oficjalnie wydana dopiero 8 lat po nagraniu, we wrześniu 2009 roku! Materiał mimo opóźnianej premiery i tak dotarł do wszystkich fanów Q-Tipa i pozwolił zwolennikom jego twórczości skrócić oczekiwanie na opublikowanie faktycznego następcy debiutu. Okazała się nią, rewelacyjnie przyjęta przez prasę i sympatyków, płyta "The Renaissance". Było to prawdziwe odrodzenie Q-Tipa jako artysty oraz hip-hopu jako gatunku. Album przepełniony był znakomitymi kompozycjami, w których raperowi towarzyszyły takie gwiazdy jak Norah Jones, D'Angelo i Raphael Saadiq.

Zresztą sam Q-Tip także chętnie udzielał się na albumach innych artystów i to nie tylko jako raper, ale także jako producent. Jeszcze w czasach A Tribe Called Quest pojawił się w utworach Beastie Boys, Nasa i The Roots, a po rozpoczęciu kariery solowej także w nagraniach m.in. Marka Ronsona i N.E.R.D. Jako pierwszy raper w historii zarymował na płycie R.E.M..

Obecnie Q-Tip pracuje nad nowym albumem pod roboczym tytułem "The Last Zulu" oraz przygotowuje utwory na "Watch The Throne" - wspólny album Jaya-Z i Kanye Westa.

Coke Live Music Festival odbędzie się w 19 i 20 sierpnia w Krakowie. Na imprezie wystąpią Kanye West, Kid Cudi, You Me At Six, White Lies, The Kooks, Editors oraz Interpol.