Ponad dekadę temu okrzyknięci pionierami tzw. folkotroniki, dziś wraz z Sigur Rós, Gus, Gus i Björk uchodzą za głównych ambasadorów kultury muzycznej z wyspy gejzerów. Kilkukrotnie występowali także w Polsce, m.in. na festiwalach Sacrum Profanum i Freeform. Ich albumy "Finally We Are No One" z 2002 i ostatni "Sing Along To Songs You Don't Know" sprzed czterech lat okazały się nad Wisłą alternatywnymi bestsellerami.

Reklama

Zespół założyli w 1997 roku Gunnar Örn Tynes i Örvar Smárason. Nieco później do grupy dołączyły bliźniaczki – Gyoa i Kristín Anna Valtýsdóttir i przez kilka lat występowali jako kwartet. W międzyczasie islandzka ekipa kilkukrotnie zmieniała skład i obok trzonu grupy: Gunnara i Örvar, dziś na stałe z múm współpracują m.in. Eiríkur Orri Ólafsson (trąbka/piano) , Hildur Guinadóttir (wiolonczela/wokale), Sigurlaug Gísladóttir (wokale/ukulele/różne instrumenty), Róbert Reynisson (gitary/ukulele) czy Guebjörg Hlín Gu,mundsdóttir (skrzypce). Często do wspólnych nagrań dołączają też przyjaciele czy członkowie rodzin muzyków.

Ostatnio múm podpisali ścieżkę dźwiękową do filmu i teatralnego przedstawienia "Jack & Diane". W filmie można usłyszeć efekt ich współpracy z australijską królową popu – Kylie Minogue. Zespół pracuje nad szóstym albumem, który ukaże się jesienią. Zapewne na październikowych koncertach w Polsce, obok utworów znanych ze wcześniejszych płyt, usłyszymy także premierowy materiał. Informacje o biletach wkrótce.