Skomponowane przez niego utwory zagra Sinfonietta Cracovia. Wystąpią: flecistka Agata Igras i Sebastian Aleksandrowicz, grający na oboju i rożku angielskim. Koncert pod batutą Jurka Dybała został zarejestrowany w Sali Audytoryjnej w ICE Kraków, która od maja 2018 roku nosi imię Krzysztofa Pendereckiego.
Jak podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, koncert jest hołdem, który muzycy znakomitej krakowskiej orkiestry składają prof. Krzysztofowi Pendereckiemu – swojemu wieloletniemu mistrzowi, przyjacielowi i artystycznemu opiekunowi.
Sinfonietta Cracovia, dzięki staraniom Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, ponad 25 lat temu uzyskała oficjalne miano Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Koncert otworzą "Trzy utwory w dawnym stylu" zaczerpnięte m.in. z muzyki napisanej przez Pendereckiego do filmu Wojciecha Jerzego Hasa "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964). Była to odpowiedź kompozytora na zarzuty krytyków, że nie umie komponować "przyzwoitej", tonalnej muzyki.
Słuchacze usłyszą też "Agnus Dei" z "Polskiego Requiem". W programie koncertu znalazły się utwory "Capriccio" na obój i 11 instrumentów smyczkowych oraz Adagietto z "Raju utraconego" na smyczki i rożek angielski. Na koniec zostaną zaprezentowane "Sinfonietty" Krzysztofa Pendereckiego, które są opracowanymi przez samego kompozytora orkiestracjami jego utworów kameralnych.
W dniu urodzin kompozytora koncert prezentowany na miejskiej platformie kulturalnej Play Kraków będzie dostępny nieodpłatnie. Po 23 listopada, przez rok, materiał będzie można oglądać na wszystkich urządzeniach mobilnych po wykupieniu dostępu w cenie 10 zł.
Oprócz koncertu powstał album "Penderecki’s Sinfonietta(s)", którego premiera jest planowana 20 listopada. W ciągu 25 lat istnienia Sinfonietta Cracovia niejednokrotnie prezentowała utwory składające się na tę płytę, wielokrotnie występując pod batutą bądź kierunkiem kompozytora.
Organizatorami koncertu są: miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Sinfonietta Cracovia, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca. Miał 86 lat. Od lat studenckich związany był z Krakowem. Miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kulturalnym i społecznym. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów.
W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.