Niekwestionowanymi triumfatorkami nominacji do Fryderyków 2012 są wokalistki. Julia Marcell i Ania Rusowicz otrzymały po siedem nominacji, zaś "nestorka Fryderyków", która razem z zespołem HEY otrzymała w sumie zdobyła 29 nagród i 69 nominacji, ma szansę na nagrodę w sześciu kategoriach.

Reklama

Julia Marcell i Ania Rusowicz nie są formalnie debiutantkami, ale dopiero teraz szeroko docierają do świadomości słuchaczy. Katarzyna Nosowska jest kategorią samą w sobie. Jest Adamem Małyszem polskiej fonografii – powiedział reprezentujący sekcję muzyki rozrywkowej Piotr Metz.

W ramach muzyki rozrywkowej Akademia Fonograficzna przyznaje nagrody w 21 kategoriach. Do najważniejszych należą Piosenka Roku (nominacje dla piosenek: "Solą w oku" Illusion, "Matrioszka" Julii Marcell, "Nomada" Katarzyny Nosowskiej, "Ślepa miłość" Ani Rusowicz i "Boso" Zakopower), Album Roku Pop ("Jak tam jest" Seweryn Krajewski, "Krzyk" Iza Lach, "Wysocki Maleńczuka" Maciej Maleńczuk z zespołem Psychodancing, "Trzy metry ponad ziemią" Poluzjanci i "Mój Big-Bit" Ani Rusowicz). Na Fryderyka dla Grupy Roku szanse mają: Coma, Luxtorpeda, Myslovitz, Poluzjanci i Zakopower.

W kategorii Wokalistka Roku rywalizować o Fryderyka będą: Monika Brodka, Ewa Farna, Julia Marcell, Katarzyna Nosowska i Ania Rusowicz. Wśród panów szansę na nagrodę mają: Kuba Badach, Sebastian Karpiel-Bułecka, Tomasz Lipnicki, Andrzej Piaseczny i Piotr Rogucki.

Ponadto przyznano także nominacje w 4 kategoriach muzyki jazzowej. Po trzy otrzymali Krzysztof Herdzin, Grzegorz Nagórski i Marcin Wasilewski.

W kategorii muzyki poważnej doceniono polski repertuar. O nominacjach w tej kategorii wypowiadał się Tomasz Strahl: "Zarysowała się tendencja popularyzacji polskiej muzyki klasycznej – zarówno w Polsce, jak i zagranicą. To dobrze, ponieważ muzyka poważna nie cieszy się taką popularnością jak rozrywkowa i wymaga jak największej promocji".

W środę poznaliśmy także laureatów nagród specjalnych – Złotych Fryderyków. Trafią one do rąk Marka Karewicza, Tomasza Stańki i Wojciecha Kilara.

Laureatów wszystkich kategorii poznamy 26 kwietnia 2012 roku podczas uroczystej gali, która transmitowana będzie przez program 2 Telewizji Polskiej. Nieznane jest jeszcze miejsce, w którym odbędzie się gala.

Reklama

W tym roku do biura Akademii Fonograficznej wpłynęła rekordowa liczba 918 zgłoszeń – niemal o 200 więcej niż w roku ubiegłym. Nominacje do nagród, które przyznawane są w 36 kategoriach z podziałem na muzykę rozrywkową, poważną i jazzową, ogłoszono w środę podczas konferencji prasowej w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.

Nagrody Fryderyk przyznawane są w tym roku po raz 19. Autorką przyznawanej statuetki jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.