Panek zmarł we wtorek. Informację o jego śmierci potwierdził w środę PAP Podlaski Instytut Kultury, z którym współpracował.

Reklama

Pamięć Panka uczciło w środę publiczne Polskie Radio Białystok, które w południe odegrało na swojej antenie hejnał Białegostoku, który skomponował Panek, a od 1997 roku grany jest codziennie w południe z wieży ratusza.

Panek znany był z pisania z własnej inicjatywy utworów na różne okazje, upamiętniających ważne światowe wydarzenia społeczne, polityczne, obyczajowe czy sportowe. Znalazły się wśród nich m.in. marsz "Vivat NATO", utwór dla papieża Jana Pawła II, króla Hiszpanii Juana Carlosa, dla polskich sportowców: Ireny Szewińskiej, Otylii Jędrzejczak, Adama Małysza, a także żałobny utwór poświęcony ofiarom zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku czy zamachu w Madrycie oraz utwór napisany po śmierci księżnej Diany i "króla popu" Michaela Jacksona. Jego utwory były wykonywane m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996 roku, odegrano wtedy marsz "Vivat Atlanta".

"Chwytam wszelkie rzeczy, które działają na człowieka, które poruszają. To takie historie, na które człowiek reaguje, to są historie, które zostawiają trwały ślad u wielu ludzi" - mówił dla PAP w 2013 roku, gdy obchodził benefis 80. urodzin i 55-lecia pracy artystycznej. Podkreślał wtedy, że wszystko może być inspiracją dla muzyki.

Robert Panek urodził się w 1933 roku w Staszowie. Ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie o specjalności dyrygentura oraz klarnet. Od 1960 roku związany był z Białymstokiem. Przez wiele lat pracował w szkołach muzycznych, orkiestrze symfonicznej oraz jako kapelmistrz orkiestr dętych. Pisał utwory m.in. na orkiestrę dętą, symfoniczne, dla dzieci a także utwory okolicznościowe. Otrzymał m.in. Nagrodę Artystyczną Prezydenta Białegostoku za całokształt działalności.