W czasie półfinałów obowiązuje określony regulaminem repertuar. Każdy z artystów prezentuje się w trwającym blisko 50- minutowym recitalu, a nim m.in. zobowiązany jest wykonać jedną z dwóch sonat; Sonatę h-moll op. 58 lub Sonatę b-moll op. 35 lub pełny cykl Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków.

Reklama

Ponadto w programach pianistów pojawia się tak lubiany przez pianistów i entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność Polonez As-dur, który „Polacy mają chyba w genach” jak powiedziała PAP krytyk muzyczna Dorota Szwarcman.

Konkurs Chopinowski cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jak podaje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina „co etap padają rekordy, np. 13 tys. komentarzy na minutę”.

Osiem sesji

W ciągu ośmiu sesji jury i publiczność wysłuchali 48 różnych kompozycji Chopina w interpretacji 44 pianistów. Zainteresowanie konkursem rośnie wśród międzynarodowej społeczności melomanów z każdym dniem. A dowodem na to są kolejne rekordy oglądalności pobite w ostatnich dniach.

Słuchacze najliczniej gromadzili się na kanale Chopin Institute na YouTube. Konkursowe występy II etapu wyświetlono około 7 300 000 razy, co daje niemal 2 miliony więcej wyświetleń, niż po etapie I i odpowiada 1 300 000 godzinom oglądania! Blisko połowę słuchaczy - 45,5 proc. stanowili Japończycy. Konkurs był chętnie oglądany także w Korei Południowej, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych. Słuchacze wykazali się także niespotykanym zaangażowaniem – w ciągu jednej sekundy pojawiały się aż 22 nowe komentarze.

Reklama

Zainteresowaniem cieszy się też aplikacja mobilna Chopin Competition na systemy iOS i Android. Do tej pory pobrano ją niemal 56 000 razy (w ciągu 4 dni II etapu aż 13 000 razy!).

Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia – od uroczystej inauguracji aż po koncert laureatów. Koncerty są wzbogacone o informacje, relacje, rozmowy z ekspertami.

Program Drugi emituje też archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+. W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl będzie można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka.

Podczas Koncertu Laureatów - w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 r. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października 2021 r.