Wśród znaczących tytułów organizatorzy wymieniają m.in.: „LokatorkęMichała Otłowskiego, zdobywcę Orłów, „25 lat niewinnościJana Holoubka, "MagnezjęMacieja Bochniaka z Dawidem Ogrodnikiem i Mateuszem Kościukiewiczem, „Cichą ziemięAgi Woszczyńskiej oraz „Na chwile, na zawszePiotra Trzaskalskiego. W programie znalazł się też „Zabij to i wyjedź z tego miastaMariusza Wilczyńskiego - zdobywca „Orła” za najlepszy film oraz „Złotych lwów” na festiwalu w Gdyni.

Reklama

Jako nadzwyczaj atrakcyjny organizatorzy reklamują zestaw filmów dokumentalnych. Proponują takie jak „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzieRafaela Lewandowskiego, „Druga twarz kardynała DziwiszaMacieja Gutowskiego, „Jutro będzie ciężki dzieńPawła Wysoczańskiego. Kinomani obejrzą też filmy z cyklu „Geniusze i marzyciele”. Na chicagowski festiwal zaproszeni zostali wybitni aktorzy, reżyserzy i producenci, m.in.: Kinga Dębska, Jan P. Matuszyński, Paweł Wysoczański, Zbigniew Domagalski i Tod Lending.

Impreza potrwa do 23 listopada. Pokazy filmów nagrodzonych przewidziano na 27 i 28 bm. Gali zamknięcia towarzyszy projekcja „Żeby nie było śladówJana P. Matuszyńskiego - film jest polskim kandydatem do Oskara.

W Chicago wydarzenie przedstawiane jest jako „największa cykliczna polska impreza filmowa na świecie poza granicami Polski” na którą przybywają miłośnicy X Muzy z całej Ameryki.

Głównymi sponsorami Festiwalu są Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP, Polski Instytutu Sztuki Filmowej oraz Konsulat Generalny RP w Chicago.

Reklama