Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej (MFMC) ma 41-letnią tradycję i uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną; od prawie 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miał w Hajnówce, która wciąż pozostaje w jej nazwie.

Reklama

Zwykle impreza odbywała się w maju, ale w 2020 roku - z powodu pandemii koronawirusa - po raz pierwszy zorganizowana została we wrześniu. Podobny termin przyjęto w roku 2021 i obecnym.

Bez chórów z Rosji i Białorusi

Jak przyznają organizatorzy z Fundacji "Muzyka Cerkiewna", w tym roku na festiwal ma też wpływ sytuacja polityczna na świecie i agresja rosyjska na Ukrainę. Jak mówił w środę na konferencji prasowej szef fundacji i dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko, z tego powodu na liście wykonawców nie ma chórów z Rosji i Białorusi, czyli krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem.

Z Ukrainy w przesłuchaniach konkursowych ma wziąć udział tylko jeden wykonawca - biskupi chór "Znamiennia" z Równego. Białoruś będzie reprezentował chór "Concordia", założony przez uchodźców politycznych i działający w Warszawie. Zespół będzie występował na festiwalu jako reprezentant "Wolnej Białorusi"; o takie określenie poprosili jego członkowie i tak jest on opisywany w materiałach festiwalowych.

Dyrektor Buszko mówił, że wojna odbiła się na formule festiwalu również w inny sposób. - Wiele chórów - spoza regionu, gdzie istnieje muzyka prawosławia - wyraża dużo mniejsze zainteresowanie muzyką cerkiewną, traktując niesłusznie muzykę cerkiewną jako muzykę wyłącznie rosyjską. Zapominając, że początki prawosławia to nie Moskwa, a Kijów - podkreślał.

Reklama

Festiwal otworzy 21 września koncert "Ukraina i Polska w muzyce cerkiewnej". Wykonawcą będzie Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum".

"Ten koncert, to ukłon w stronę Ukrainy, w wykonaniu polskich wykonawców. Główną myślą są wspólne relacje obu krajów w temacie muzyka cerkiewna. Wykonywane będą utwory kompozytorów ukraińskich i polskich, bo festiwal pokazał przez wiele lat, że muzyka cerkiewna, to nie tylko muzyka rosyjska" - mówił dziennikarzom Mikołaj Buszko.

Imprezy towarzyszące

Zaplanowano też szereg imprez towarzyszących z udziałem uczestników festiwalu, m.in. 31. Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej "Od źródeł do współczesności" oraz prezentacje w wielu mniejszych miejscowościach, zwłaszcza w województwie podlaskim.

We wrześniu odbędzie się w tym regionie jeszcze jeden festiwal muzyki cerkiewnej. To Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, których tegoroczną edycję zaplanowano na 12-17 września. Weźmie w niej udział czternaście chórów z kraju i zagranicy.

autor: Robert Fiłończuk