Wręczenie doktoratu honoris causa wrocławskiej uczelni odbyło się w poniedziałek w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, w dniu 87. urodzin muzyka.

Reklama

W uchwale senatu Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu podkreślono, że Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymał doktorat honoris causa „w uznaniu wybitnego dorobku artystycznego w dziedzinie muzyki jazzowej” oraz za „twórczy wkład i szczególne zasługi dla rozwoju kultury muzycznej i życia artystycznego oraz dla promocji polskiej muzyki jazzowej za granicą”, a także w uznaniu „dla wieloletnich działań na rzecz krzewienia wiedzy o muzyce jazzowej”.

Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się w 1936 r. w Kaliszu. Jest muzykiem jazzowym, kompozytorem, aranżerem, dyrygentem, dziennikarzem i krytykiem muzycznym. Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym.

Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Występował w Stanach Zjednoczonych, a następnie w Europie, Indiach, Afryce i Azji. W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Współpraca z Willisem Conoverem - popularyzatorem Jazzu w Radio Music USA zaowocowała powstaniem audycji „Trzy kwadranse jazzu”, którą prowadzi nieprzerwanie od 1970 r. w Programie III Polskiego Radia.

Nagrał kilkanaście albumów autorskich. Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. Tworzył koncerty symfoniczne i komponował muzykę filmową. Realizował programy telewizyjne „Jan Ptaszyn Wróblewski prezentuje”.