Polska do słuchania. Światowe gwiazdy śpiewają o naszej historii
1 David Bowie w Warszawie pojawił się przejazdem (wracał z Moskwy w 1973 roku). Podczas postoju na Dworcu Gdańskim przespacerował się chwilę po Żoliborzu i, co ważne, w jednym ze sklepów muzycznych kupił winyl ludowego zespołu Śląsk. Góralska melodia Śląska w opracowaniu Stanisława Hadyny posłużyła za motyw muzyczny wspólnego dzieła Briana Eno i Bowiego, "Warsaw". Numer znalazł się na jednej z najsłynniejszych płyt Davida "Low" z 1977 roku i stał się inspiracją dla wielu późniejszych genialnych muzyków. Przede wszystkim Iana Curtisa, który na fali fascynacji kompozycją nazwał swój zespół Warsaw. Niedługo potem zmienił jednak nazwę na Joy Division (w tym samym czasie istniał bowiem zespół Warsaw Pakt, z którym ich mylono).
Media
2 Stolica pojawia się też w utworze o wiele mówiącym tytule "Warsaw 1943" autorstwa Johnny'ego Clegga. Muzyk o korzeniach brytyjsko-południowoafrykańskich odnosi się w nim do historii miasta związanej z ruchem oporu podczas wojny.
PAP/EPA / SEBASTIEN NOGIER
3 Głośno było o szwedzkim zespole metalowym Sabaton i albumie "The Art Of War". Znalazł się na nim utwór "40:1", opowiadający o bohaterstwie polskich żołnierzach walczących w bitwie pod Wizną. – O bitwie dowiedziałem się od polskiego fana, ale gdy tylko poznałem jej szczegóły, wiedziałem, że muszę napisać o tym piosenkę. Polacy walczący pod Wizną byli jak Spartanie pod Termopilami, skazani na porażkę, ale odważni i waleczni do końca – mówił potem wokalista grupy Joakim Broden. Z kolei kawałek "Union (Slopes of St. Benedict)" muzycy poświęcili bitwie pod Monte Cassino, a "Uprising" – Powstaniu Warszawskiemu. Powstał doń wysokobudżetowy teledysk, w którym zagrali Mateusz Damięcki i Peter Stormare.
Shutterstock
4 Mroczny czas stanu wojennego zainspirował też niemiecką grupę Tangerine Dream, która po koncertach w Polsce na początku lat 80. postanowiła materiał live znad Wisły wydać na płycie. Krążek "Poland" pojawił się w 1984 roku. Jeden z jej pierwszych członków Klaus Schulze zaledwie rok wcześniej wypuścił koncertowy album zarejestrowany w Polsce "Dziękuję Poland Live ’83" z piosenkami o tytułach m.in. "Katowice", "Łódź" i "Dzień dobry".
Polska Agencja Prasowa / Z5302 Andreas Lander
5 Walijka Marina Diamandis, stojąca na czele formacji Marina and the Diamonds, inspiracje do piosenki "Immortal" znalazła pod jednym z pomników wojennych w Polsce. – Spotkałam ludzi, którzy mówili mi, jak bardzo jest dla nich ważny, przypomina o zmarłych. Wtedy postanowiłam napisać o pozostawianiu po sobie śladu i o upamiętnianiu tych, którzy odeszli, poświęcając się dla innych – wspomina Marina.
Warner Music Poland
6 Materiał poświęcony Powstaniu Warszawskiemu nagrał słoweński Laibach. Na zaproszenie Narodowego Centrum Kultury legendarny zespół przygotował album "Warszawa. 1 VIII 1944", umieszczając na nim m.in. własną wersję piosenki "Warszawskie dzieci".
Media / IDB BOOKING
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję