Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Polska do słuchania. Światowe gwiazdy śpiewają o naszej historii

11 listopada 2015, 10:35
Najsłynniejszym numerem nawiązującym do wydarzeń z najnowszej historii Polski jest "New Year's Day" z doskonałej płyty U2 "War" z 1983 roku. Początkowo Bono, pracując nad tekstem, myślał o stworzeniu miłosnego songu dla swojej żony. Szybko jednak zmienił trajektorię liryczną. poświęcając ją Solidarności i Lechowi Wałęsie. – Śnieg przedstawiłem jako obraz poddania się i okrycia, a krótkie narracje tak naprawdę są tłem dla najważniejszego tematu, którym był Lech Wałęsa osadzony w więzieniu, gdy jego żona nie mogła się z nim widywać. Kiedy nagraliśmy tę piosenkę, usłyszeliśmy, że w Nowy Rok stan wojenny w Polsce zostanie zniesiony – niewiarygodne – tak lider U2 wspomina numer w książce "U2 o U2".
Najsłynniejszym numerem nawiązującym do wydarzeń z najnowszej historii Polski jest "New Year's Day" z doskonałej płyty U2 "War" z 1983 roku. Początkowo Bono, pracując nad tekstem, myślał o stworzeniu miłosnego songu dla swojej żony. Szybko jednak zmienił trajektorię liryczną. poświęcając ją Solidarności i Lechowi Wałęsie. – Śnieg przedstawiłem jako obraz poddania się i okrycia, a krótkie narracje tak naprawdę są tłem dla najważniejszego tematu, którym był Lech Wałęsa osadzony w więzieniu, gdy jego żona nie mogła się z nim widywać. Kiedy nagraliśmy tę piosenkę, usłyszeliśmy, że w Nowy Rok stan wojenny w Polsce zostanie zniesiony – niewiarygodne – tak lider U2 wspomina numer w książce "U2 o U2". / PAP/EPA / HENNINGKAISER
Polska rzeczywistość, historia, muzyka od lat inspirują artystów poruszających się w różnych rejonach muzycznych. Oto najgłośniejsze przykłady.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
Marina and the Diamonds Tangerine Dream David Bowie U2 Sabaton New Year's Day Laibach Johnny Clegg
Reklama

Komentarze (4)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • ~~~~
  2015-11-11 22:29
  Zaśpiewasz i weżmiesz kasę . To jest twój patriotyzm .
  Zarabiać na czy sie da
  4
  zgłoś
 • rok2015
  2015-11-11 14:53
  oj BONO czy ty wiesz chociaz kim byl BOLEK walesicz gdybys wiedzil to nigdy bys niczego nie pisal o BOLKU
  10
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama